Özgürsünüz… Çünkü Seçim Sadece Sizin

Özgürsünüz… Çünkü Seçim Sadece Sizin

Çikolatalı ya da anasonlu diş macunu kulağa leziz geliyor değil mi? Peki neden en çok naneli olanları kullandığımızı sorguladınız mı? Ferahlık belki ilk cevap peki ama günümüz içerisinde bazı anlar öylesine rutin ki, neden yaptığımızı bilmeden yapıyoruz o şeyleri. Buna bir örnek diş macunu olabilir. Ne sepeble dişimizi fırçaladığımızı biliyoruz elbette ama neden nane? Neden baharat ailesinin başka bir üyesi değil?

Bir keresinde bir diş macunu markasının bacon’lu ve hatta cup cake’li olanlarının piyasaya sürüldüğünü bile gördü gözlerimiz. Bu kutunun dışından bakan diş macunu esansları sorgulamadığımız bir rutinimize heyecan katıyor, elimize seçim imkanı veriyor. Fakat insanların daha çok nane aromalı olanları seçmesinin bir sebebi var: o da aktif bir içerik olan mentol. Mentol, beyni uyarıyor ve ağzınızda sanki bir buz parçası varmış hissine sebep olan bir sinyal bırakıyor. Peki diş macununun dişleri temizlerken ferahlık hissini de vermesi fikri nereden çıkıyor? Bunun cevabı için kısa bir tarih dersi…

Tarihte inanıldığına göre diş macununu ilk kullananlar
-M. Ö. 500’lü yıllarda- Mısırlılardı. Ve şaşırtıcı olan şu ki, bu diş fırçasının bulunmasından bir hayli önceydi (1938!). Yine benzer zamanlarda Antik Yunan ve Roma’da da macun kullanıldığı izlerine rastlanıyor ancak bu konuda en yaratıcı Çinliler oluyor. Şimdinin son derece havalı, farklı tatlara sahip diş macunlarının yaratıcıları; ginseng, nane benzeri diğer otlar ve tuz kullanıyorlar.

Sıkıcı hissettirebilen bir rutini eğlenceli kılıyor bu farklı tatlar. Hayatımızın her noktası seçenekler silsilesiyle ‘Netflix’leniyor şimdi bir şekilde. Yani canınız hangi diziyi istiyorsa onu izleyin, hangi macun tadıyla güne başlamak istiyorsanız onunla başlayın! Bizim önerimiz, diş sağlığı dünyasının cool markası Marvis’in yeni üyesi; anasonlu olanı.

Paylaş