Oslo’da Nereye Gidilir?

Oslo’da Nereye Gidilir?

Yaratıcı sahnesinin tüm dünyada çok saygın bir yere sahip olması sebebiyle, geçen yılın sonundan itibaren yeni bir çağdaş sanat festivaline ev sahipliği yapması kimseyi şaşırtmadı. Fjord Oslo ile limanına rus sanatçı Leonid Tishkov’un “Private Moon” isimli eserinden Jaonie Lemercier’in kozmosun ruhunu keşfettiği eserine kadar tam yedi ışık sanat işi yerleştirilen bu büyülü şehir, sadece sanat festivalleri zamanı değil, her an gerçek bir cazibe sembolü. Şehirde mutlaka gidilmesi gereken yerleri, yeni nesil bir seyahat avcılığıyla derledik…

Bygdøy’daki ‘Norveç Kültürel Tarih Müzesi’nin kesinlikle uğramanız gereken yerlerden biri olduğunu aslında kime sorsanız söyler. Ancak haftasonları müzenin hemen girişinde bir çiftçi pazarı olduğunu ve içinde taptaze sebzeler ve ev yapımı ekmek bulabileceğinizi atlayabilirler, bunu da bizden duymuş olun…

Fiyort, şehre ve kolayca Aker Brygge’den kalkan vapurlarla geçebileceğiniz adalara eksantrik bir hava katıyor. Bu bölgedeki en ilgi çekici yer, balıkçıların balıkları kurutmak için kullandıkları askılardan esinlenerek yapılmış olan piramidimsi etkinlik alanı SALT. Devamlı düzenlenen ‘Morning Beat’ diskolarından sanat etkinliklerine, sergilere ve açık hava sinemasına çok etkileyici bir alan. Cumartesi geceleri müzisyenlerin ve DJ’Lerin performanslar sergilediği, saunasının hep açık olduğu SALT, 100 kişilik bir kapasiteye sahip, ‘hygge’i deneyimleyebileceğiniz harika bir yer.

Aker Brygge’de yer alan ‘Astrup Fearnley Müzesi’, harika sergilere ev sahipliği yapan çağdaş bir sanat galerisi. Civarındaki kitapçılar ve kütüphaneleri dolaşabilir, ‘Café Liebling’de smoothie kahvaltı kasesi yiyebilir ya da “Hot Monkey” isimli, zencefil ve hindistan cevizi suyundan yaptıkları meşhur içeceklerinin tadına bakabilirsiniz.

Seyahatte olmanıza rağmen işten başınızı kaldıramıyorsanız, ‘Mesh’ çalışmak için harika bir ortak alan sağlıyor. İçerisindeki kafesi ve etkinlik bölgesi, ortak çalışma alanı olmanın da ötesinde bir keyif vadediyor. Eğer Oslo’ya yalnız geldiyseniz, burada harika insanlarla tanışacağınıza emin olabilirsiniz.

Paylaş