2018 Mantrası: Ben Güçlüyüm!

2018 Mantrası: Ben Güçlüyüm!

2018 yeni yıl kararları listeleri, çoktan dönmeye başlamıştır eminiz. Bu defa biz, farklı bir şey yapmak istedik: 12 ayın her biri için kendinize bir hedef belirlemeye ne dersiniz? 

2018 yeni yıl kararları ne kadar iyi niyetli olsa da genellikle iki gün sonra unutulmaya mahkumdur. Bu bize oldu, tahmin ediyoruz sizin de başınıza gelmiştir. Düşündük ki yine kararlar verelim ama bu defa kararlarımızı koca bir yıla, aylara bölerek yayalım. Mantramız ise “Ben güçlüyüm,” olsun. Hayatınızda biraz daha güce mi ihtiyacınız var? Kendini daha çok sevmeyi, daha kontrollü olmak ama gerektiği zaman bırakabilmeyi kim istemez? İsterseniz bu 12 ayı olduğu gibi uygulamaya başlayın ya da ayların mantralarını birbirine karıştırın. Ama yeter ki, isteyin ve olumlayın!

OCAK: YENİ BİR SPOR DENEYİN

Yılın ilk ayında daha önce yapmadığınız bir spor çalışması deneyin. Mesela hiç koşmadıysanız, tüm ay boyunca her gün koşuya çıkmayı deneyin. Hiç yoga yapmadınız mı? İsterseniz bir sınıfa yazılın ya da YouTube’daki aylık ‘yoga challenge’ları deneyin. 

ŞUBAT: KENDİNİZE DAHA ÇOK İLTİFAT EDİN

Bu ay boyunca her gün kendinize beş ayrı konuda iltifat edin. Bu sözlerle kendinizi aslında yeni bir kişi olma yolunda kodluyor da olacaksınız. Büyük laflar etmekten çekinmeyin, kendinize ne kadar zeki olduğunuzu ya da saçlarınızın ne kadar iyi göründüğünü söyleyebilirsiniz. 

MART: BİR GÜÇ HEDEFİ BELİRLEYİN

Bu hedefinizi tüm ay boyunca yapmanıza gerek yok fakat mutlaka bir hedef belirleyin. Bu yıl neyi başarmak istiyorsunuz? Bu konuda çalışmalara başlayın. Mesela hiç triatlon denediniz mi? Yarı maraton koşmak ister misiniz? Dağa tırmanmaya ne dersiniz? 

NİSAN: FITNESS TAKVİMİNİZİ DOLDURUN

Bu ay, tüm ay için her haftaya bir spor çalışması planlayın. Evde  videolar izleyerek, stüdyoda grup fitness çalışmaları, koşu, dans dersi ya da özel hoca tutmak bunlardan birkaçı olabilir. 

MAYIS: ŞÜKRAN DEFTERİ

Kendinize güzel bir defter bulun ve Mayıs ayı boyunca her gün, 5 ila 10 tane arası, şükran duyduğunuz şeyleri yazın. İnanın bu çalışma sonrasında, hem zihinsel hem de duygusal olarak çok şey değişecek. 

HAZİRAN VE TEMMUZ: GÜÇLÜ BEDEN DİYETİ

Besin değerleri ve sağlıklı beslenme konusunda kendinizi eğitin bu defa bu iki ay boyunca. Şanslısınız çünkü macroandmore.com’da Aslı Kender’in neredeyse her yazısı, besinlerin değerleri konusunda müthiş yönlendirmelerle dolu. Vücudunuza iyi besinler girerse, fiziksel olarak güçlenir ve bu da sizi zihinsel olarak da etkiler. 

AĞUSTOS: ARKADAŞ SİSTEMİ

Kendinize her şeyi birlikte yapabileceğiniz, sizin canınız istemese de size teşvik edecek bir arkadaş bulun. Birlikte sağlıklı yemekler yemeye gidin, spor çalışmaları planlayın ve birbirinize motive edici olumlamalarda bulunun. 

EYLÜL: MEDİTASYON VE OLUMLAMA

Biz umuyoruz ki her gün kendinize “Ben güçlüyüm,” olumlamasını  söyleyeceksiniz ama Eylül özellikle bunu en çok hissettiğiniz ay olmalı. Bu ay her sabah 10 dakikalık meditasyonlar yapın. Mesela Movement Foundation’ın kurucusu Jenny Gaither her sabah, “sevgi benim içimde ve dışımda akıyor” gibi, kendisi için yeni bir mantra söylediğini ifade ediyor. 

EKİM: YENİ BİR ŞEY ÖĞRENİN

Fitness güçlü olmak için iyi bir yol olsa da, başka yöntemler de var. yeni bir şey öğrenmek insanın kendine olan inancını perçinleyen en önemlilerinden bir tanesi. Bu ay birkaç İtalyanca kalıp öğrenmek de olabilir hedefiniz, yumurtayı çılbır usulü pişirmek de. 

KASIM: BİRAZ ATEŞLEYELİM!

Havalar soğumaya başladı ve yapmamız gereken bizi gerçekten ciddi bir şekilde terleten spor aktiviteleri bulmak. Hot yoga ya da bisiklet sürüşü; istediğinizi seçin ve terleyin! 

ARALIK: GERİ VERMEK

Kendiniz bir yardım kuruluşu ya da bir yardım yöntemi seçin. Hayır işleri ile ilgilenmek ya da o gün içinizden geldiği gibi birine yardım etmek daha da güçlü hissettirecektir. Hazır tüm sene yeterince güçlenmişken, gücünüzü ihtiyaç duyanlarla paylaşmak kadar bütün hissettiren başka bir şey düşünemiyoruz. 

 

Sıla Güven / FB Macro&More

Paylaş