İtalyan sandviçi ve Pet Shop Boys’un ne ortak noktası var?

İtalyan sandviçi ve Pet Shop Boys’un ne ortak noktası var?

İçinde hem modayı hem de yemeği barındıran, 1980’ler zamanından unutulan bir Milano hareketi var. Paninaro bir çeşit başkaldırı, İtalyan kültürünün unutulmuş ve şaşırtıcı tarafı. 

Moncler puf ceketler, Levi’s 501’ler, Timberland’ler ve düz tişörtler şimdinin milenyallerinin modasını özetliyor. Ama biliyor musunuz, aslında bu kombinasyon 1980’lerin İtalya’sında bir grup orta ve üst sınıf Milanolu genç tarafından yaratılıyor. Tarzlarına Paninaro diyorlar ve kısa süre sonra bu alt-kültür neredeyse tüm İtalya’ya yayılıyor. Ülkenin yavaş kültürünün tam karşısında bir yerde duruyorlar. Sonsuz bir tüketim ve hızlı moda anlayışını benimsiyor, makarna ve pizzaları bir kenara atıyor, klasik İtalyan tarzı giyimi ellerinin tersiyle itiyorlar. Regan ve Thatcher etkisine benzer Berlusconi yaklaşımını tüketim mesajını tüm İtalya’ya televizyon kanalıyla yayıyor. Ve tabii ki bir grup İtalyan genci, Amerikan filmleri, sitcom’lar ve çizgi filmlerle, son derece renkli, marka tutkunu, statü sembolü bir alt kültür olan Paninaro’yu sahipleniyorlar. Diğerleri ise, punk ve yeni dalga akımlarını anarşist İtalyan ruhunu ayakta tutmak için özümsüyorlar. 

Ülkedeki slow food kültürünü tamamıyla reddeden bu grubun organik talepleriyle, o dönem ülkedeki fast food anlayışı, tek fast food yiyeceği olan paninodan başka yerlere evriliyor ve bir anda İtalyan yemek kültüründe kırılmalar yaşanıyor. Paninaro’lar Piazza San Babila’da buluşuyor, ilk İtalyan fast food zinciri Burghy açılıyor, bir sandviç alıp Vespa’larına atlayıp şehri turluyor ama sonra Vespa’larına da Yamaha XT600’ler ve Suzuki DR600’lerle ihanet ediyorlar. 

Armani, Versace, Fiorucci, Trussardi, Stone Island ve CP Company gibi markalarla umursamaz ve öz kültürlerine başkaldırır tavırlarını destekliyor, Duran Duran, Wham!, Michael Cretu ve Bronski Beat dinliyorlar. İtalyan moda ve yemek kültürünün en asi çocuklarını en iyi, 1986 yılında çıkan   

Pet Shop Boys şarkısı Paninaro anlatıyor; “Girls, boys, arts, pleasure / food, cars, travel, food, cars, travel, travel / New York, New York, New York / Armani, Armani, A-A-Armani, Versace, Cinque”.

Aklınıza İtalyan mutfağı düştüyse, takın kulaklıkları, açın Pet Shop Boys’u ve Macrocenter’a doğru yola çıkın. Deneyip, görelim mi? 

Pet shop boys şarkı video embed: 

<iframe width=”560″ height=”315″ src=”https://www.youtube.com/embed/4ORZk-FXjSo” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe>

Sıla Güven / FB Macro&More

Paylaş