Salatalıklı Detoksun Faydaları ve Pratik Tarifler

Salatalıklı Detoksun Faydaları ve Pratik Tarifler

Eğer yoğun programlarınızdan dolayı kendinize iyi bakabilecek zamanı bulamıyorsanız, size iyi bir haberimiz var, her türlü programınıza ayak uydurabilecek hızlı ve kolay yollar bulabilmeniz mümkün. Bu yollardan biri salatalık suyundan geçiyor.
Peki bu muhteşem içecek vücudunuza ne gibi faydalar sağlar dersiniz?

1) Kalp Hastalığı Riskini Azaltır
Genel olarak kalp hastalıkları Amerika’da ve dünyada insanların bir numaralı ölüm sebebi. Fakat sağlıklı diyet, egzersiz ve salatalık suyu gibi opsiyonları değerlendirerek bu hastalıktan korunmak mümkün. Düzenli içildiğinde salatalık suyu yüksek kan basıncını düşürüyor ve böbreklerdeki ekstra sodyumu atarak kalp hastalıklarından koruyor.

2) Zayıf Kemikleri Güçlendirir
Osteoporoz kemiklerinizi zayıflatan, kronik bir durum. Özellikle menopoz döneminde kalsiyum, D vitamini ve magnezyum önem daha çok önem kazanır.  Salatalıkta bulunan, K vitamini de, kemik erimesi konusunda, K vitamini de en az diğerleri kadar önemli.

3) Dehidrasyonu Önler

Çeşitli sebeplerden dolayı dehidrasyona uğrayabiliriz; sıcak günler, spor seansları ve yeterince su içmemek… Kan dolaşımını yavaşlatan dehidrasyon uzun vadece kilo alımına sebep olabilir. Yeterli su tüketmeyen insanlar için salatalıklı su, hücrelere gerekli suyu taşımak açısından oldukça önemli bir araçtır.

4) Kanser Riskini Azaltır
Salatalıklı su tek başına kanser riskini azaltamaz fakat genel olarak sağlıklı bir beslenme ile tüketildiğinde kanser riskini azaltır. Vücudunuza ihtiyacı olan vitamin, mineral ve fiberi sağlayarak, sağlıklı bir beden sahibi olmanızı sağlamaya yardımcı olur.

5) Kronik Hastalıkların Önüne Geçer
Kanser ve osteoporoz, insanların yaşlandığında yakalanabilecekleri kronik hastalıklardan sadece ikisi. Bu hastalıklar arasında diyabet, alzheimer gibi ciddi sorun olabilecek hastalıklar da mevcut. Fakat salatalıklardaki antioksidanların hepsi hücrelerdeki stresi azaltır ve yaşlanma sürecini geciktirir.

6) Vitamin ve Mineral Deposudur
Çoğumuz günlük beslenme alışkanlıklarında çok fazla işlenmiş yiyecek tüketiyoruz. İşlenmiş yiyecek ise sağlıklı kalmamızı sağlayacak vitamin ve minerallere sahip değil. Bu sebeple çoğu insanda vitamin ve mineral eksikliği görülüyor. Bu eksiklikler ise yorgunluk, kas erimesi, depresyon ve kemik güçsüzlüğüne sebebiyet veriyor. Salatalık ise A ve C vitaminleri açısından çok zengin olduğundan bu ihtiyacı gidermekte önemli rol oynar.

7) Salatalık Suyu Toksinleri Azaltır
Yiyeceklerde ve sudaki toksinler, havadaki kirliliği ve hayatımızın içindeki kimyasallar bedenimizi her geçen gün daha fazla toksine maruz bırakıyor. Bu toksinler yavaş yavaş birikip bizi hastalıklara karşı savunmasız hale getirebilir.  Salatalıklı su ise toksinleri azlatmakta faydalıdır.

8) Ekstra Kiloları Eritir
Salatalıklı su iştahınızı azaltır ve ekstra kalorileri almanızı önler. Genel olarak gazlı içecekler yerine salatalık suyu tüketirseniz, kesinlikle kestiğiniz şekerden kurtulup hızla kilo vermeye başlayacaksınız.

9) Cildinizi Nemli Tutar
Güneşe maruz kalmak, sıcak ve soğuk havalar ile hava kirlilikleri cildinizin kurumasına neden olabilir. Salatalık suyu ise hem susuzluğunuzu giderir hem de derinizin nemli kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cildinizin sağlıklı kalması için gereken silikon ve B5 vitaminlerini de sağlar.

10) Kas Yorgunluğunu Önler
Egzersiz yapmamak ve doğru beslenmemek kaslarınızın güçsüzleşmesine sebep olur. Salatalık suyu ise içerdiği silikonla kaslarınızı güçlendirir ve kaslarınızın çok daha güçlü olmasına ve hızla şekle girmesine yardımcı olur.

SALATALIKLI PORTAKALLI DETOKS SUYU

detoks suyu

1 salatalık
1 portakal
1 lt su
Salatalık ve portalalı ince ince dilimleyin. Geniş bir sürahinin içine atın. Üzerine suyu ekleyip hafifçe karıştırın . Buzdolabında 30 dakika dinlendirip içebilirsiniz. 


LİMON, NANE VE SALATALIKLI SU

detoks

1 limon
1 salatalık
1 lt su
Birkaç yaprak nane
Tüm malzemeleri karıştırarak detoks suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz tek içimlik olacak şekilde kavanozlar da kullanabilirsiniz.

KARPUZ, NANE VE SALATALIKLI SU 

detoks
7 küp karpuz
5 salatalık dilimi
2 nane yaprağı
Karpuz, salatalık ve naneyi bir kavanoza yerleştirin ve üzerine su ekleyin. 1 saat kadar buzdolabında beklettiğiniz detoks suyunuz hazır. 

Paylaş