Tek Sırrı Zerdeçal Değil! 

Tek Sırrı Zerdeçal Değil! 

Uzakdoğu ve özellikle de Hint mutfağında, yemeğe sihrini baharatları verir. Öyle ki, örneğin bir Hint yemeği hazırlamak, bazen bir kimyager olmayı gerektirir! Zencefil, Hint mutfağının gizli silahlarından biridir.(Zencefil mi, zerdeçal mı?) Peki ya diğer sırları nelerdir? Hint mutfağı size hayli karmaşık geliyor ve denemeye cesaret edemiyorsanız, onu daha yakından tanımak için, bizi takip edin! 

Öncelikle Hint mutfağındaki başlangıç seçenekleri adeta sonsuzluğa doğru uzanır ama sossuzlardır! Ancak ana yemekler çoğunlukla, bol sos içinde pişer. 

Fesleğen-kişniş sosuyla hazırlanan taze peynir, genellikle pişirilerek servis edilir, ızgara yapıldığında yeme de yanında yat kıvamında olur!

Hint mutfağı sadece köri soslu yemeklerden ibaret değil. Örneğin sos ile pişmemiş ancak enfes lezzette kuzu, deniz ürünü ve tavuk yemeklerini, başlangıçlar arasında bulabiliyorsunuz. 

‘Poppadom’ dedikleri ekmekleri, çıtır çıtır cips kıvamında ve aromatik bir tada sahip, çünkü baharatlı! Yanına birlikte servis edilen yine baharatlı olan reçellerle süper gidiyor.  Diğer ekmekleri ‘naan’ı odun ateşinde pişmiş taze pide olarak özetleyebiliriz… Tereyağlı ve sarmısaklı versiyonlar yemek için yer kalmamasına sebep olabilecek güzellikte!  

Aynı bizim pide gibi, ‘biryani’ de damak tadımıza uygun bir Hint yemeği. Etli ya da sebzeli versiyonlarını soslu da sossuz da tercih edebilirsiniz. Et tercihleri neler derseniz; tavuk, kuzu ve deniz ürünleri. İnanışlarından dolayı, inek eti tüketmiyorlar. 

Thali bir popçu adı değil, çok daha fazlası! Üçü başlangıç, üçü ana yemek olmak üzere altı küçük kap yemekten oluşuyor. İlk sefer Hint restoranı denemesi için süper bir başlangıç.  “Hint mutfağına yumuşak geçiş nasıl olur? Bunlar biraz -nasıl desek- baharatlı…” diyorsanız eğer, işe zencefil tozunu yemeklerinize katarak başlayın, pişman olmazsınız!

Paylaş