Craft Dediğin Nedir?

Craft Dediğin Nedir?

2018 yılında, yiyecek ve içeceklerde farklı bir büyümeye şahit olmaya devam ediyoruz. Bu büyümenin yeni adı “zanaat” yani craft. Ağız tadımıza ve beden faydamıza dikkat eden bireyler olarak temel konu başlıklarımız bir süredir şunlar etrafında dönüyor; “kaynak”, “lokal üretim”, “el yapımı”, “otantik” vs. İçeceklerden unlu mamullere uzanan geniş bir yelpazede, neredeyse yeni çıkan her üründe kullanılan bu “zanaat” ibaresi aslında ne demek? Ve tüketiciye neden çekici geliyor? 

Zanaat işi ya da İngilizceden dilimize kısa sürede girmiş olan craft adı altında çıkan bu ürünler, sıra dışı bir uzmanlıkla yaratılıyor. Bu elbette craft olmayan ürünlerin yanına yaklaşılmaz demek değil, ancak craft üreticisi –ister bu bir içecek olsun ister çikolata- aynı bir ‘haute couture’ elbise gibi, neredeyse tam olarak aradığınızı, ya da aradığınızın en ham halini, doğaya en yakın duranını, fazladan emek verilmişini size sunmayı hedefliyor. Craft’ı kısa bir cümlede tanımlamak istersek, kullanabileceğimiz en önemli özelliği ise, üretiminde ve tüketiminde ‘sürdürülebilir’ yani çevreye duyarlı olması. 

Craft üreticileri aslında direkt olarak, zanaata hayatlarının her noktasında büyük önem veren –haute couture örneğine geri dönelim- ev yapımı olanı özleyen, ‘premium’ hissettirene yakın duran bir gruba sesleniyor.

Son birkaç yıldır craft içeceklerin yükselişi hala daha devam ederken, craft çikolatalar da konunun yiyecekler kısmında tepeye oturmaya oynuyor. Bir tür ‘ulaşılabilir lüks’ olarak adlandırılabilecek olan craft çikolatalar, aslında çikolatanın en temel hali ve aslında sadece iki içerikten üretiliyor olması; kakao taneleri ve şeker. Çoğu çikolata üreticisinin kakao taneleri -aynı kahvede olduğu gibi- özenle Ghana, Ecuador veya Madagascar bölgelerinden getirtiliyor. Üreticiye göre içine nane taneleri, çıtırlar, deniz tuzu ve toffee eklenebiliyor. Ama craftçikolatada önemli olan, ‘geleneksel’ olanın -hatta biraz ileri gidelim- ‘ilk çikolata’nın tadını yakalayabilmek. O yüzden craft çikolata yapımında en önemli mesele, tanelerin ve üretim sürecinin saflığı. 

Paylaş