Sevgili Dostum Bisiklet

Sevgili Dostum Bisiklet

Büyük kentlerde trafik çoğumuz için maalesef bir eziyet. Ve bunun bir çaresi var mı?  Elbette var, o da bisiklet! Ancak şehir hayatı için en özendirici ulaşım araçlarının başında gelse de, ne yazık ki bazı şehirlerin yapılaşmaları, bisikletlilere ve dolayısıyla da size rahat verdirmeyebiliyor.

Peki sosyal, ekonomik, çevresel ve sağlık açısından faydaları araştırmalarla dahi kanıtlanmış olan bisiklet ulaşımına değer veren, bisikletinizi pedallamak’ için en ideal şehirler hangileri ve neden?

Şehir ve hükümetlere daha bisiklet dostu bir kentsel peyzaj, altyapı, planlama ve kentsel tasarım için çalışmalar öneren bir kentsel tasarım danışmanlığı şirketi olan Copenhagenize Design Company, bu sorunun cevabını veriyor. İşte en bisiklet dostu 10 şehir.

1. Kopenhag

Bisiklet yolunun şehir içinde sürekli döngüyü sağlıyor olması, dünyada tek. Bisikletçiler ve yayalar için geçtiğimiz yıl sekiz yeni köprü inşa edildi ve bir başka sekiz tanesinin daha yapılması planlanıyor. Bisiklet yollarına gösterilen bu özenin en büyük nedeni, Kopenhaglıların %62sinin bisikletlerini temel ulaşım aracı olarak kullanmaları.

2. Utrecht

Utrech, Cazip ve Erişilebilir” şehir gelişim planı kapsamında son yıllarda bisikletin teşvik edilmesi için önemli adımlar atıyor. 12,500 bisiklet kapasitesiyle dünyanın en büyük bisiklet parkı olacak övgüye değer projenin tamamlanmasına az kaldı. Zaten yeterince yüksek olan standartlara rağmen Utrecht, bisiklet altyapısına yatırım yapmayı bırakmıyor: Hollandanın 6 kmlik en uzun bisiklet caddesi ve Dafne Schippersbrug köprüsü bunun sadece iki örneği. Bisikletlerin ulaşımdaki oranı % 60.

3. Amsterdam

Yıllardır Amsterdam, bisiklet şehirciliği için kriter olarak kabul edildi. Nüfusun neredeyse %60’ı her gün bisikletle seyahat ediyor ve iki milyon kilometreden fazla yol gidiliyor. Nüfusun %73’ü en az bir tane bisiklete sahip. Amsterdam’ın tamamı tek bir bisiklet yolu ile kat edilebiliyor ve bisikletliler neredeyse her yere ulaşabiliyor. Bununla birlikte, mevcut yolları bisikletler domine ettiğinden, bu durum şehir planlamasında zorluklara da yol açmakta çünkü Kopenhag veya Utrechtteki gibi yenilikçi sistemler burada yok. Bir başka sorun ise, bisiklet yolları üzerinde giden çok sayıda motorlu scooterların güvenlik sorunu teşkil etmesi. İyileştirme için, hali hazırda uygulanmayı bekleyen çok sayıda büyük proje var.

4. Strazburg

Uzun yıllar boyunca Strazburg, Fransanın tek bisiklet dostu şehriydi. Paris, Bordeaux ve Nantes gibi şehirler artışehir planlamalarını Strazburg örneğine dayanarak yapabilir. Strazburgdaki Vélhop, çalışan bir bisiklet yol ağının en iyi örneklerinden biri. Strazburg, herhangi bir şehirden çok daha fazla kiralık bisiklet kullanıcısına sahip. VeloStras bisiklet yolu ağının kurulmasıyla Strazburg, önümüzdeki yıllarda ilk sıralardaki konumunu korumayı hedefliyor.

5. Malmö

Son yıllarda, Malmöşehir bisikletinin kullanımını gerçekten kolaylaştırdı. Kopenhaga giden yeni bisiklet feribotu, Malmö’nun ülkenin en gözde yeriyle nasıl bağlantı kurduğuna dair de bir örnek. Bisikletin ana ulaşım aracı olarak kullanıldığı ve sakinlerin günlük hayatlarını araba kullanmadan sürdürebilecekleri Cykelhuset adlı bir otel projesi de hayata geçti.

6. Bordeaux

Çalışkan politikacıların ve güçlü bisiklet lobisinin yardımıyla Bordeaux, 2020 yılına kadar Fransanın en başarılı bisiklet dostu şehirlerinden biri olma yolunda. Çok sayıda trafik tehlikesini azaltıcı önlemin yanı sıra, Garonne üzerindeki ana köprülerden biri de motorlu araç trafiğine kapandı. Bisiklet ağını daha da güçlendirmek üzere çalışılıyor.

7. Antwerp

Antwerp, belki de Belçikanın bisikletçiler için en çekici şehri. Ana tren istasyonu ile diğer istasyonları ve banliyöleri birbirine bağlayan bir bisiklet yolu ağı, artı etkileyici bisiklet park yerleri ile listede yükselişte. Liman boyunca bisiklet yolları ile bisikletliler ve yayalar için üç yeni köprü inşa edildi. Çevre yollarının, bisiklet yolları ve düşük hacimli trafiği içeren şekilde değiştirilmesi gibi projeler geliştirildi. Antwerp, Avrupanın en modern bisiklet dostu şehirlerinden biri olma yolunda ilerliyor.

8. Ljubljana

Ljubljananın resmi olarak 2016 yılında Avrupanın Yeşil Başkenti olmasından bu yana şehrin bisiklet altyapısının modernleştirilme çalışmaları büyük bir ivme kazandı.

9. Tokyo

20 milyondan fazla yolcunun %20si bisikletlerini en yakın tren veya metro istasyonuna taşıyor. Bu Berlinin toplam nüfusuna eşit. Bisikletler şehrin her yerinde. Ve bu talep için Japonyanın yeni kurulan Bisiklet Elçiliği (CEJ) harika çalışmalara imza atmakta. Yeni belediye başkanı Yuriko Koike, 2020 Olimpiyat Oyunları’na kadar bisikletin günlük yaşam için ana ulaşım aracı haline gelmesini istiyor. Daha önce Rio ve Londranın başaramadığı bu hedefi Tokyonun başarması için umut var.

10. Berlin

Berlinin ilk 10 arasına yükselmesi, esas olarak bisiklet topluluklarının sıra dışı kampanyalarının başarısından kaynaklanıyor. Volksentscheid Fahrrad (bisiklet referandumu) geniş çaplı tartışmalar ile bisikletçiliği gündeme getirerek politikacıları bu konuda zorladı. Yeni bir bisiklet paylaşım planı, sakin trafikli bölgeler için yeni çalışmalar gibi projeler mevcut durumun daha da iyiye gideceğini gösteriyor. Daha geniş ve daha iyi bisiklet yollarının da etkisiyle, nüfusun büyük bir kısmı otomobilsiz şehir hayatı için hazırlıkta. Araba odaklı bir şehre entegre edilmeye çalışılan bisiklet altyapısının dezavantajlarından dolayı listede daha üst sıralarına çıkması için biraz daha vakte ihtiyacı olabilir.

Paylaş