GARDIROP DETOKSU İLE YENİLENME ZAMANI

GARDIROP DETOKSU İLE YENİLENME ZAMANI

*Her sabah dolabınızın karşısında siz de, bugün ne giysem diye gereksiz yere vakit kaybediyor musunuz?

*Gardıropta onlarca kıyafetiniz varken gidip hep aynı pantolon, jean ve bluzları mı giyiyorsunuz? 

*Gardırobunuzda alakalı alakasız kıyafetler, eşyalar tıklım tıkış mı yerleştirilmiş?

*Bir türlü içinize sinmeyen kıyafetlerden, aksesuarlardan sıkıldınız mı?

*Aradığınızı hemen bulamıyor musunuz?

Eğer bu sorulara cevabınız “Evet” ise “Gardırop Detoksu” yapma zamanınız geldi de geçiyor demektir. Gardırobunuzu düzene sokmak hem size zaman kazandıracak hem de gereksiz stresten kurtaracaktır. Peki gardırop detoksundan en yüksek verimi alabilmek için nasıl bir düzen kurabiliriz? Sizin için oldukça kullanışlı fikirler ve stil ipuçları derledik, göz atmayı unutmayın…                        

Yalın Bir Gardırop İçin Vücudunuzu ve Stilinizi Analiz Edin

Gardırop detoksunda asıl amaç belli bir karakteri olan, stil sahibi, yalın ve net bir gardırop oluşturmaktır. Sürekli yeni bir şey almaya son vermek, az parça ile en çok kombini yapabilmek ve fonksiyonel parçalara yer vermek önemlidir. Öncelikle gardırobunuzda artık yer vermeyeceğiniz parçalara karar vermeniz gerekiyor.

1)      Paylaşılacaklar

Basit bir eleme yapabilmek için öncelikle vücut yapınızı ve fiziksel özelliklerinizi inceleyin. Size bol ya da dar gelen, rengi yakışmayan ve vücut tipinizden dolayı size uymayan parçaları ayırın. Size oturmayan veya yakışmayan parçalar bir başka kişi için oldukça uygun olabilir. O yüzden ayırdığınız parçaları yakın çevrenizle paylaşmaktan çekinmeyin. Çoğu insan bir başkasının eskisini giymek istemez fakat yakın çevreniz büyük ihtimalle bir sakınca görmeyecektir. Eğer verecek kimseyi bulamadıysanız eski kıyafetleri toplayan kurumlara veya ihtiyaç sahibi kişilere bağışlayabilirsiniz.

2)      Tamir Ettirilecekler

Sizin için oldukça uygun olan fakat dikişi söküldüğü, fermuarı bozuk olduğu, düğmesi koptuğu veya paçası uzun geldiği için giyemediğiniz kıyafetleri bir poşete doldurun ve terzinin yolunu tutun. Sevdiğiniz fakat ufak kusurlarından dolayı kullanamadığınız parçalarınızın tamir edilip edilemeyeceğini kontrol edin. Belki de ufak bir tamirat onu tekrardan dolabınıza kazandıracaktır. Yenisini almaya üşenmediğiniz gibi tamir ettirmeye de üşenmeyin.

3)      Atılacaklar

Yıpranmış, çekmiş, sünmüş, çok iyi bir kuru temizlemecinin bile çıkaramadığı lekeleri olan, kimseye yakışmayacağını düşündüğünüz kıyafetleri atın. Giyilmeyecek kadar eski olan ama anısı olduğunu düşündüğünüz, kıyamadığınız parçaları da atmalısınız. Onları en güzel zihninizde biriktirirsiniz. Hem eğer hayatınızda yenilik istiyorsanız, önce eskilerden kurtulmanız gerektiğini unutmayın.

4)      Satılacak Olanlar

Hiç giymediğiniz etiketi üzerinde olan kıyafetleri ya da çok severek aldığınız ancak rahatsız ettiği için bir türlü giyemediğiniz ayakkabılarınızı ikinci el alışveriş sitelerinde satabilirsiniz. Hem siz hem de temiz eşyaları daha ucuza elde eden diğer insanlar kazanmış olur.

Gardırobunuzu Düzenlerken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

-Gece elbiseleri, abiyeler gibi az kullandığın parçaları elbise poşetlerinde saklayarak gardırobunun en az kullandığın ve elinizin altında olmayan bir bölümüne koymalısınız.

-Herkesin kolaylıkla kombinleyebileceği, zamansız, klasik ve her zaman şık duran parçalar vardır. Beyaz gömlek, skinny jean, vücuduna uygun siyah bir elbise, siyah stiletto, deri ve blezer ceket veya kalem etek gibi kurtarıcı parçalara gardırobunuzda yer vermelisiniz.

-Gardırobunuzdaki kıyafetleri kategorilere ayırarak en çok kullandığınız parçaları en kolay ulaşabileceğiniz yere, nadiren kullandığınız parçaları ise geriye doğru yerleştirerek gardırop düzeninizi sağlamlaştırıp bir an önce dağılıp bozulmasını engelleyebilirsiniz.

-Modası geçecek, sezonluk parçalar almayın. Unutmayın moda geçici, stil kalıcıdır. Sadece bir sezon giyip bir daha yüzüne bakmayacağınız parçalara yatırım yapmayın. Az kıyafetle daha çok kombin yapabilirsiniz. Ana parçalarınızla kombin yapabileceğiniz kemer, şapka, çanta, aksesuar gibi aksesuarlar alabilirsiniz.

-Gardırobunuzda eleme yaptıktan sonra alışverişe çıkıp attıklarınızdan daha fazlasını alarak eve dönmeyin. Gardırop detoksu yaptıktan sonra her yeni bir kıyafet için eski bir kıyafetinizi eleme felsefesini edinin.

Paylaş