Üzümün Sapı!

Üzümün Sapı!

Üzümle ilgili doğru bilinen yanlış birkaç efsaneyi duymaya hazır olun!
Efsane derken, aynı şunlar gibi:


Kelebeklerin ömrü 1 gün değildir. Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim gören kelebekler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilirler.
Balıkların hafızası birkaç saniye değildir, mesela Japon balığı en az üç aylık bir hafızaya sahiptir.
Çin Seddi aydan görülemez, sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte olduğu için aydan, uydudan izlerken bile çıplak gözle görülmesini imkansız hale getirir.

Gelelim üzüm efsanelerine…

Efsane: Üzümün kökeni Amerika değildir. Gerçek: Üzümler Kuzey Amerika’da yerli olan üç meyveden biridir; diğerleri de yabanmersini ve kızılcıktır. Üzümler de aynı gruptan sayılır ve hem şaraplık hem de taze yemek için Kaliforniya, üzüm üreten en büyük Amerika Birleşik Devletleri eyaletidir. Kırmızı ve beyaz onlarca çeşit üzüm, renk kategorilerine göre ayrılır.

Efsane: Üzümler şekerde yüksek, besin değeri olarak düşüktür.
Gerçek: Bir kase üzümde 110 kalori, 25 gram ya da 5 çay kaşığı şeker vardır. Ancak bunca şekerin yanında C vitamini, karoten ve az miktarda A vitamini, potasyum, demir, bakır, manganez ve kalsiyum barındırır. Yakın zamanda yapılan araştırmalarda görülmüştür ki üzümlerdeki antioksidan pigmenti yüksektir. Devamlı tüketiminin kalp hastalıkları ve kolon, prostat kanseri önleyici faydaları olduğu araştırmalarda kanıtlanmıştır.

Efsane: Üzümler oda sıcaklığında saklanmalıdır.
Gerçek: Üzümler kolayca bozulur ve oda sıcaklığında hemen fermente hale gelirler. O yüzden her zaman buzdolabında saklanmalılardır. Yemeden önce üzümler yıkanmalı üzerlerindeki tozdan soğuk suyla arındırılmalı ve birkaç dakika yine soğuk suda bekletilmelidir..

Efsane: Dünyadaki üzüm üretiminin çoğunluğu taze tüketime dayalıdır.
Gerçek: Dünyanın büyük çoğunluğu üretilen üzümleri şarap yapımı için kullanır. Üzüm bağlarına ayrılan yüzeyler her yıl yüzde 2 civarında artmaktadır. Son sayımlara göre top 10 üzüm üretici ülke şöyle sıralanır; Çin, İtalya, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Fransa, Türkiye, Şili, Arjantin, Hindistan ve İran.

Efsane: Çekirdeksiz üzümlerin besin değerleri çekirdeklilere göre daha fazladır.
Gerçek: Üzüm çekirdekleri antioksidandır. İçeriğindeki vitaminlerle sağlığa tamamen faydalıdır. Çekirdekten çıkarılan yağ, E vitamini ve faydalı asitleri barındırır. Fransa, İtalya ve İsviçre’de çıkarılan bu yağ, soteleme işlemi için de kullanılır.

Paylaş