Purple Power!

Purple Power!

‘Purple Rain’ şarkısının biricik sahibi Prince, eminiz bu satırlarıgörse, bizimle gurur duyardı. Çünkü en sevdiği renk mor, şimdinin ‘super food’unun rengi! Mor güç kaynaklarının en iyilerine gelmeden hemen önce, morun renkler arasında titreşimi en yüksek olan olduğunu şuraya bırakıp, biraz zihni hareketlendirelim. Yazının sonunda konuyu açıklayacağız, merak etmeyin…

Mavi ya da mor sebze ve meyvelerin ”super food” olarak kabul edilmesinin sebebi, yüksek miktarda güçlü antioksidanlar içeriyor olmaları. Antioksidanlar vücudumuzun yaralanmalara ve stabil olmayan moleküllere karşı savaşmasını sağlayan bileşenler. Bu moleküller sindirim, spor, stres, hava yoluyla alınır ve kısa sürede etkisizleştirilmeleri gerekir. 

Ve işte huzurlarınızda, beslenme uzmanlarının tabağınızda görmek istediği en iyi mor güç kaynakları!

Mor Karnabahar

Mükemmel bir C vitamini, lif, potasyum ve B vitamini kaynağıdır.

Mor Kuşkonmaz

Mor kuşkonmazın tadı, beyaz ve yeşil kuşkonmaza benzer ancak daha fazla C vitamini yüklüdür ve güçlü antioksidana sahiptir.

Siyah Üzüm

Siyah üzümlerin kalın ve koyu mor derileri ve antioksidan bakımından zengin çekirdekleri vardır. Ayrıca manganez, K vitamini, potasyum, bazı B vitaminleri ve C vitamini içerirler.

Mor Patates

Araştırmalar, mor patateslerin beyaz muadillerinin antioksidanlarının iki ila dört katına sahip olduğunu gösteriyor. 

Patlıcan

Patlıcan düşük kalorili bir tedavi yöntemidir bile denebilir! İçinde bir düzineden fazla antioksidan çeşidi barındırır ve hayvanlar üzerinde yapılan bir çalışmada, kolesterol seviyelerinin patlıcan suyu ile beslendikten sonra düştüğü gözlemlenmiştir. 

Mürdüm eriği

Mürdüm eriği bağışıklık sisteminizi destekleyen A ve C vitaminleri açısından harika bir kaynaktır. Kurutulmuş erik veya kuru erik, kalsiyum, magnezyum, demir ve potasyum gibi minerallerle doludur. 

Gelelim sözümüzü tutmaya… Hayal gücünün ve maneviyatın rengi olduğu söylenen mor, renkler arasında en yüksek titreşime sahip olandır. Işık enerjisi farklı frekanslarda hareket eder, ancak insan gözü sadece yaklaşık 400nm-700nm (kırmızı ve menekşe rengi arası) frekans aralığında ışığı algılayabilir. Evrenin bize söylemeye çalıştığını duyuyor musunuz? Diyor ki, sen ışıksın ve daha sağlıklı bir hayat için ışıkla beslenmen gerek. Şimdi şu soruya hep birlikte cevap verelim: Tüketebileceğiniz en ışık dolu sebze ve meyveler hangi renkte olanlar? 

Cevabı Prince de, siz de çok iyi biliyorsunuz… 

Paylaş