Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Taktikleri Ve Eğlenceli Menüler

Çocuklar İçin Sağlıklı Beslenme Taktikleri Ve Eğlenceli Menüler

Sevgili anneler evinizde minik yemek seçiciler mi var? Şunu biliyoruz ki, izin versek çocuklar abur cubur ve fast-fooddan başka bir şey yemeyebilirler. Onlar için sıradan yetişkin yemekleri ve sağlıklı besinlerin hiçbir önemi yok ve bu yüzden genelde şikayet ediyor ve yemeyi reddediyor veya bazı çocuklar tamamen iştahsız olabiliyor. Fakat onlar için sevimli tabaklar hazırlayarak ilerleme kaydedebilirsiniz. Eminiz çocukları biraz şaşırtmak onları yemeye daha istekli hale getirecektir. Evet, belki hazırlaması biraz daha fazla zaman alabilir ama hem birlikte geçirdiğiniz zaman hem de çocuğunuzun sağlıklı beslenmesi için buna değer.

çocuk menü

İlk olarak çocuklarımızın meyveyi aşkla yemeleri için, mutfağa girmeye ve yaratıcılıklarını geliştirmeye ne dersiniz? Çocukların günlük meyve ihtiyacı 200-400 gr arasıdır. Ancak çocuğum meyve yemiyor diye de üzülmeyin. Meyveler o kadar renkli ve ilham vericiler ki çocuklarınıza meyveyi sevdirmenin mutlaka bir yolunu bulabilirsiniz. İzin verin çocuğunuz tabağında sizin kestiğiniz meyve parçacıklarıyla kendi doğa resmini yaratsın ve sonra da afiyetle o küçük parmaklarıyla yemeye koyulsun!

çocuk menü

Sevgili anneler, miniğiniz için akşam yemeğinde köfte ve spagetti ile hazırlayabileceğiniz “Yuvadaki Kuşlar” menüsü var. Köftenin içine biraz ceviz ekleyerek omega 3 desteği sağlayabilirsiniz. Yuvarlak top şekline getirdiğiniz köfteleri fırına verip pişirdikten sonra, zemin olarak hazırladığınız kıvırcıkların üzerine köfteleri dizin ve etrafını spagetti ile iyice sarın. Son olarak kuşların yüzünü ve resimlendirme kısmını sizin hayal gücünüze bırakıyoruz.

çocuk menü

Bebeğiniz ve ya çocuğunuz yeni besinler denerken ona odaklanmayın ve olumlu da olsa fazla tepkiler vermeyin onun yerine eğlenceli bir ortam sunmanız becerilerinin gelişmesini ve yemeğini sevmesini kolaylaştırır. Hatta hazır semizotu mevsimi gelmişken miniğinizin semizotunu tanımasını sağlayacak ve sevdirecek sağlıklı sandviç tarifimizi deneyebilirsiniz. Sandviç ekmeği üzerine labne peynir sürerek üzerini havuç rendesiyle örtün ve semizotuyla saçlarını zeytinle gözlerini ve ağzını tamamlayarak çocuğunuza eğlenceli sandviçini ikram edin.

Sırada küçüklerinizin hem bayılarak yiyeceği bir önerimiz var. Sandviç üzerine yuvarlak bir şekilde tercihinize göre fıstık ezmesi ve ya çikolata sürün. Üzerine çilek, muz, yaban mersini gibi besleyici meyveleri kullanarak çocuklarınızın sevebileceği yüzler yaratın. Ayrıca çocuklarınızın sağlıklı beslenmesi adına katı bir şekilde hayatlarından tamamen çikolata ve ya fıstık ezmesi gibi ürünleri çıkarmaya çalışmanıza gerek yok. Dünya sağlık örgütü günlük beslenmede enerjinin %5-10 aralığını afacan gıdalara ayırabileceğimizi belirtmekte.

çocuk menü

Çocuğunuzun aktif büyüme ve gelişme süreci için protein kaynakları şart. Bunun için her gün düzenli olarak kahvaltısında 1 yumurta ve 30g az yağlı peynir tüketmesi gerek. ‘Nasıl yapacağız?’ diyorsanız eğer bizim bir fikrimiz var. Sandviçin zeminine isteğinize göre ince bir kaşar ve ya beyaz peynir koyduktan sonra üzerine yumurtadan kanatlar yaparak çocuğunuz için bir kelebek yaratmaya başlayın. Domates, salatalık, biber gibi malzemelerle süsleyin ve miniğinizi şirin kahvaltı tabağıyla baş başa bırakın.

çocuk menü

Çocuğunun beslenmesinde her gün 200g sebzeye yer vermeyi unutmayın. Sebze deyince aklınıza hemen sebze yemeği gelebilir ama çocuğunun gün içinde tükettiği domates, salatalık, biber ve ya karışık bir salatanın da sebze grubuna girdiğini unutmayın. Özellikle iştahsız çocuğunuzun önüne koyduğunuz tabak boyutlarıyla ve porsiyon miktarlarıyla gözünü korkutmayın. Bir kaç sebze çeşitiyle yapabileceğiniz eğlenceli tipler ile minikler ne yediğini ve nasıl yediğini anlamayacaktır bile.

Paylaş