Le Detail’den Nicole De Feo ile Kişisel Stil-Alışveriş Danışmanlığını Konuştuk

Le Detail’den Nicole De Feo ile Kişisel Stil-Alışveriş Danışmanlığını  Konuştuk

Özel Röportaj: Nicole De Feo, le_detail

Her sektörde yükselişte olan kişiye özel hizmetin yansımalarından birisi olan kişiye özel alışveriş- stil danışmanlığı, nasıl bir hizmet, neden ihtiyaç duyuluyor?

Hizmette kişiye özel yaklaşımla, müşterinin kendisini özel hissetmesi için çalışan Macrocenterda, hizmeti kişiselleştirmenin Türkiye’deki öncüsü. Macro&More takipçilerini modada kişisel alışverişin İsviçre’deki öncülerinden, Le_Detail’in kurucusu Nicole de Feo ile buluşturduk. Bize neler anlattı?

Kişisel Stil Danışmanlığının Harika Dünyası

 Macro&More Editörü:  Kişisel Stil Danışmanlığı yapıyorsunuz… Mesleğinizi bize anlatır mısınız?

Nicole de Feo: ‘’Merhaba Türkiye ve Macro&More’un stil sahibi takipçileri…

Türkiye’de ‘kişiye özel’ yaklaşımla müşterisini memnun eden, kendisini özel hissettiren Macrocenter, bu yeni-dünya hizmet trendini çok önceden yakalamış ve başarısına başarı katmış görünüyor. Ben de farklı bir tarafta, moda ve trendler alanında müşterilerime ‘kişiye özel’ alışveriş danışmanlığı yapıyorum. Bu yaklaşımın her sektörde önemli bir yükselişte olduğu gerçek. En butik, küçük çapta hizmet veren şirketler bir tarafa; dev markaların, global şirketlerin de bu sebeple müşteri datası ve dataya verdikleri önem de gittikçe boyut değiştiriyor. Amaç, müşteriye özel yaklaşmak…

Mesleğimden bahsetmeye gelince…

Tüm moda trendlerine kendimi kaptırıyorum, yeni tasarımcıları, mağazaları ve e-butikleri keşfediyorum. Bir kadın daha başka ne isteyebilir ki? Tüm bunların en iyi yanı ise işimi yaparken aldığım keyfi müşterilerimle paylaşıyorum.

Peki bir insan neden kişisel stil danışmanına ihtiyaç duyar? Dünyanın çeşitli noktalarında yaşayan müşterilerimin farklı hayatları ve tarzları var. Ben onları üç ayrı kategoride değerlendiriyorum; zamanı kısıtlı olanlar, stil konusunda yardıma ihtiyaç duyanlar ve sanal ortamdan iletişime geçenler…

1425168000-8a62e01bbfaa98061887bfe41515cff6

#1 İlk kategorideki müşterilerim, stil konusunda ne istediğini bilen fakat zamanı olmayanlar.

#2 İkinci kategoridekiler ise, bu konuda yardıma ihtiyaç duyanlar. Kişisel stillerini geliştirebilmek için bir danışmana ihtiyaç duyuyorlar.

#3 Son kategoride ise, dünyanın dört bir yanında yaşayan ve teknolojik imkanlarını

kullanarak benimle sanal yoldan iletişime geçen müşterilerim bulunuyor.

Peki hangi kategoride olursa olsun, bir ‘kişisel alışveriş danışmanına’ ihtiyaç duyan kişi ile nasıl çalışıyoruz?

1425168000-28888d6da395986a63c432e034100659

İşe öncelikle stil konusunda nerede olduklarını ve nerede olmak istediklerini tartışarak başlıyoruz. Tüm bunlar, sizin bütçenize, hayat tarzınıza, profesyonel ve kişisel hayatınıza bağlı olarak değişiyor.  Beklentileri dinledikten sonra işe koyuluyoruz. Bazıları için mağazaya gidip kıyafet ve aksesuar seçiyorum, ardından evde veya ofiste buluşup bunları deniyoruz. (kıyafet giydirme oyunu:) Burada önemli olan nokta satın alınan kıyafetlerin sizin vücut tipinize ve stilinize ne kadar uygun olduğu… Müşterilerimle geçirdiğim belirli bir zamandan sonra, onlara eski ve yeni kombinlerini nasıl bir arada kullanabileceği konusunda tüyolar vermeye başlıyorum.

Stil konusunda yardıma ihtiyaç duyan 2. tip müşterilerimin ise öncelikle evlerini ziyaret ediyorum. Böylece gardıoplarını gözlemleyebiliyorum. İşin ilginç olan kısmı da burası! Kendinize has bir stile ulaşmak istiyorsanız sizin için bir şey ifade etmeyen kıyafetlerinizden kurtulmalısınız. Bu bazılarınız için acı bir deneyim oluyorama evet, ben bu iş için buradayım! Tüm gereksiz eşyalardan arındıktan sonra geriye gerçekten nelere ihtiyacınız olduğunu tespit etmek kalıyor. Bir alışveriş listesi oluşturduktan sonra, birkaç butiği ziyaret ediyor ve müşterim için bir ön-alışveriş yapıyorum. Onlar, mağazaya ulaştıklarında direkt olarak kabine gidip seçtiğim kıyafetleri denemeye başlıyorlar.

1425168000-6e852c7273e73ed9a90b08e96f6463d9

İşimin en keyifli yanı ise müşterilerimin kabinde kıyafetleri denerken yüzlerinde oluşan tebessüm ve aynaya baktıklarında yaptığımız işten tatmin olmaları…

 Son olarak 3. kategoride ise sanal müşterilerim yer alıyor. Bu tip müşteriler ile daha çok düğün, gala gibi tek gecelik etkinliklerde ya da etrafta bir WOW etkisi yaratmak istedikleri özel günlerde çalışıyoruz. İhtiyaçlarını belirledikten sonra internet üzerinde detaylı bir araştırma yapıp onlara kıyafet, ayakkabı, aksesuar, saç ve makyajla ilgili linkler yolluyorum. Müşterilerim, bu maildeki linklere tıklayıp diledikleri gibi sipariş verebiliyorlar. Katılacakları etkinliğin günü geldiğinde ise onlarla Skype ya da FaceTime üzerinden iletişime geçip son dakika tüyoları veriyorum.

1425168000-4bb5a59365a3263dc2e0c5c9a33ec365

‘’Kötü bir elbise giy, insanlar ne giydiğini hatırlasın. Güzel bir elbise giy, insanlar seni hatırlasın.’’ – Coco Chanel.

Ne giydiğiniz ve nasıl giydiğiniz, size dair o kadar çok ipucu veriyor ki… Evet itiraf edelim, herkes güzel görünmek ister! Benim amacım ise kendine has stillerini geliştirebilmeleri için onlara yardım edebilmek. Buna bir hobi olarak başlamıştım, fakat sonradan bu tutku benim için bir mesleğe dönüştü…

Ne söyleyebilirim ki? İşimi seviyorum…’’

 Kişisel Stil Danışmanı Nicole de Feo, Macro&More’un stil sahibi takipçilerine mesleğini böyle anlattı. Nicole de Feo’nun işine duyduğu aşk, gerçekten hayranlık uyandırıcı değil mi?

Paylaş