Özlem Güsar’dan Ağustos Düşleri

Özlem Güsar’dan Ağustos Düşleri
Resmi takvime göre yazın son ayı olan Ağustos birçok kişi için tatili çağrıştırsa bile;  lüks dünya hummalı bir çalışma ile yılın en yoğun dönemine yani sonbahara hazırlanmakla meşgul.
Bir çok kişi tarafından lüks denince ilk akla gelen; sadece güzel insanların şık kıyafetleri ile katıldığı partiler, görkemli yatlarda şampanyanın su gibi aktığı davetler ve gözlerden uzak muhteşem evlerin havuzlarında yüzen bikinili kızlar oluyor. Halbuki kendini dünyanın en özeli hissetmek isteyen zor beğenen müşterilere hizmet veren lüks markalar; özellikle dijitalleşen dünyanın hızına ayak uydurmak için hiç durmadan çalışıyorlar. Hatta Ağustos’ta daha da çok çalıştıklarını söylemek mümkün.
Vogue dergisinin Eylül sayısının hazırlanışının perde arkasını anlatan ‘September Issue’ seyredenlerin çok iyi bileceği gibi dergi editörleri için sezonun gerçek anlamda açıldığı Eylül sayısını çıkarırken; 35 derecelik Ağustos sıcağında kışlık paltolar ve çizmelerle boğuşuyor.
Eylül ayında New York’ta başlayan ve  bir marathon kadar yorucu ve çekişmeli geçen Moda Haftaları için tasarımcılar; bir yandan gelecek yılın ilkbahar yaz modasına yön vermeye çalışırken, diğer yandan artık amacı kıyafetleri göstermekten çok bir sosyal medya şovu haline gelen defileler için en ses getirecek mekanları bulmanın ve en çok like alacak davetlilerden konfimasyon almanın peşindeler.
1956 yılından bu yana Eylül ayında Paris’te yapılan Antika Bienali’ne katılacak; sanat galerileri ve antikacılar; sergilenecek her bir ürünü tek tek değerlendirmeye alıp, otantikliğini onaylayan işin uzmanlarının bir olurunu almak için çırpınıyorlar.
Sydney’den Montreal’e dünyanın dört bir yanından müzeler; daha çok ziyaretçinin ilgisini çekecek sonbahar sergilerinin hazırlığını çoktan bitirdiler; en farklı ve çarpıcı iletişim stratejilerinin son rötuşlarını tamamlıyorlar.
6 Eylül’de Cannes Yat Festivali ile başlayıp devam eden fuarlarda dünyanın en yeni mega ve süper yatlarını tanıtacak markalar; yat müşterilerinin gözüne girmeye çalışan dünyaca ünlü emlak şirketlerinin projeleri arasında işbirliği yapabilecek en özellerini seçiyorlar.
ozlem gusar
Yılık satışlarının yaklaşık %35’ini Ekim–Aralık ayında yapan mücevherevleri; ışıltılarını yansıtacak ve tasarımlarını bir arzu nesnesi haline getirecek reklam çekimlerini çoktan bitirdi, şu an tüm öncelik sayfa tasarımlarıyla ilgili son kararları vermek.
Dünyanın ekonomik dengelerinin bozulması ve Çin’de yolsuzluk mücadele yasası sonrası dev üretim kapasitelerini nasıl dolduracaklarını kara kara düşünen komplike saat üreticileri SIHH ve Basel fuarlarında ses getirecek tasarımları tamamladılar; kadran renginden, krokodil kayış mı yoksa bal rengi altın bilezik mi karar verme noktasındalar.
Kısacası tatlı ve biraz da mayışık geçtiği düşünülen Ağustos  birçok kişi için tatillin son günleri olarak kabul edilse de; lüks dünya Ağustos’u nefessiz çalışarak geçiriyor.
Paylaş