2018’in En İyilerindeki Değişim Trendleri

2018’in En İyilerindeki Değişim Trendleri

Street food kültürünün sofistike bir hal almasıyla birlikte, yeme-içme dünyası -nasıl desek- sanki daha demokratik bir evrene dönüştü. Ne yiyorsan osun söylemi, yemek ve mutluluk arasındaki muazzam ilişki, beden pozitifliği ve bunların etrafında dönen birçok uydu konu, buzdolabımıza giren çıkanlar konusunda daha rahat olduğumuz, hele bir de dengelemeyi biliyorsak, sağlıklı olanıaklımıza mukayyet’ olmakta olduğunun önemini kavradık.  

Hal böyle olunca Yılın En İyi Yemekleri’ ve Yılın En İyi Restoranları’ gibi listeler de up-gradee uğradı. Son dönemdeki yeme-içme alışkanlıklarımız aslında o kadar değişmiş ve rahatlamıştı’ ki, Nisan ayında Food and Wine’ın meşhur yazarı Jordana Rothman, En İyi Restoranlar’ listesini açıkladığında bu artık gözle görülür bir hal aldı. Listede Amerikadaki son dönem favori mekan; West Villagedaki, kendini tüm gün açık sıcak bir kafe’ olarak adlandıran Fairfax de vardı. Ve geçen ayın son haftası Rothman bu defa 2018in en iyi şefleri listesini yayınladı. O listede mütevazı’ restoranların, istediğini ye’ tadında aşçılık yapan şeflerini barındırıyordu. Food Wine’ın peşi sıra Whole Foods, The Worlds 50 Best, Loblaws ve konusunun erbabı yeme-içme büyüklerinin paylaştığı ‘en iyiler’ listeleri, muazzam titizliğiyle bir anda mutfaklarımıza girip ortalığı darmaduman eden new age’ beslenme şekillerine, adeta new age öyle olmaz böyle olur” tadında bir yeni bakış açısı getiriyordu. Eski ve yeninin, comfort food’ ile sebze ve yeşillik bombardımanın bir karmasıyla baş başayışimdi. Sahi, neymiş bu listelerdeki lezzetler?” diyecek olursanız, çok çalıştık ve yeni nesil yeme-içme alışkanlıklarımıza yakışıkarma’ bir liste çıkardık. 

1530403200-db695377c9102bfe9fab2c3cbe2ccd45

Maççayı çok hem de çok 2016! 2017de başlayan yeni trend, charcoal’ ile aktive edilmiş latteler. Ama öte yandan 2018, superfood’ içeceklerin de şaha kalktığı bir dönem. Bir çoğu hayvansal olmayan süürünlerinden yapılan cortadolar ve lattelere, pancar ve zerdeçallı olanlar da ekleniyor.

Tam yağlı yiyeceklere kocaman bir merhaba! Yağ uzun sayılabilecek bir zamandır düşmanımız değil! İçine girdiği her yemeğin tadını ve hazzını iki katına çıkaran malzeme hazır geri dönmüşken, yanında yoğurdu da getiriyor. Ve Gheeyle zaten aşka düştük, biliyorsunuz.. 

1530403200-e5d383cc5ed7c4df45c917c04560b612

Sebze temelli yemek yeme trendi geçen yıl tavan yaptı. Ve birçok süper marketin araştırmalarına göre, önümüzdeki yıllarda daha çok vejetaryen et’ yiyeceğbenziyoruz. Üstelik etle bir sorunumuz olmadan! İçinde kanda olan demir molekülünü barındıran heme proteini, sebzeli burgerlere et tadı vermek ve kanamasını sağlamak için kullanılmaya başlandı bile.

1530403200-d23fdc911047e0d5cfc93aa735d23eb2

Geri dönüşüönemli konu. Connie Desoussa ve Joshna Maharaj başta olmak üzere  birçok şef diyor ki, aslında attığınız ve çok faydalı olan sebze parçalarından mesela brokoli kökleri- çok fayda sağlayabilirsiniz. Bu bir yemek trendi gibi görünse de, aslında çevre için de büyüönem taşıyor.

Paylaş