Raw Food : Çiğ Beslenme Sanatı

Raw Food : Çiğ Beslenme Sanatı

Raw Food, ilkel çağdan gelen ilham.. Çiğ Beslenme de tıpkı ateş bulunmadan önceki dönemlerdeki gibi besinler pişirilmeden tüketiliyor. Besinler pişirilmediği için ham halleriyle yani canlı olarak vücudumuza giriyor böylelikle de besinlerin içerisindeki vitamin, mineral ve enzimler canlılığını koruyor ve yiyecekler antioksidan değerlerini kaybetmiyorlar. Besinler ya çiğ olarak ya güneşte kurutularak ya da 45 derece ve altında ısıtılarak yeniyor çünkü 45-47 derecenin üstüne çıkıldığı zaman gıdalardaki vitamin ve enzimlerin tamamı, minerallerin %70’i kayboluyor. Çiğ Beslenme sadece bir beslenme biçimi değil, insanın vücudunu arındırmasının ve kendini tanımasının bir yolu ve bir yaşam tarzı olarak görülüyor.

Nasıl “Çiğ Beslenme”ye Başlayabiliriz?

Çiğ Beslenmeye başlamak ve tam anlamıyla hayatımıza sokmak o kadar kolay değil. Biraz alışılmışın dışında kuralları ve uymamız gereken temel adımları var. Ancak çiğ beslenmeyi hayatımıza sokmaya karar verdikten sonra öncelikle 1 haftalık bir detoksla vücudumuzu bu beslenme türüne alıştırabiliriz. Vücut bir haftalık bir temizlenme döneminden geçip arındıktan sonra vücudumuz çiğ besinleri daha kolay sindirecek ve emilimi kolaylaştıracaktır. Ayrıca güne taze sıkılmışı meyve, sebze suları ya da bol malzemeli smoothielerle başlamak çiğ beslenmenin en güzel ve en enerji dolu yollarından biri.

Neler Tüketiyorlar?

Alkali seviyesi yüksek olan sebzeler ve meyveler çiğ beslenme de tüketilmesi gereken besinlerin başında geliyor. Çiğ beslenenler her türlü sebze ve meyveleri afiyetle yiyebilirler. Bunun dışında yüksek besin değerine sahip keten tohumu, chia tohumu, arı poleni gibi besinleri sürekli mutfağınız da bulundurmalısınız. Çiğ sebzeleri batırıp yiyebilecekleri avokado ezmesi ve humus gibi karışımlar hazırlayabilirler, ara öğünler de kuru meyve tüketebilirler. Ayrıca tüketecekleri işlem görmemiş fındık, ceviz ve badem gibi kuru yemişler gün boyu tok tutacaktır. Mercimek, börülce gibi bakliyatları genelde salata ve çiğ sebzelere ekleyerek yiyorlar. Ve tabi ki eğer çiğ besleniyorsanız rafine şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Küçük Bir Not

Hepimiz farklıyız.. Hepimizin vücudunun ihtiyaç duyduğu şeyler ve yediğimiz şeylere tepkileri farklı bu nedenle her beslenme çeşidi herkese uygun olmayabiliyor. Çiğ Beslenme kısa vadede olmasa da uzun vade de, vücutta bazı vitamin ve minerallerin eksikliğine neden olabilir. O yüzden çiğ beslenmeyi vücudunuzu arındırmak için dönem dönem uygulayabilirsiniz. Eğer tamamıyla hayatınıza sokmak isterseniz protein-karbonhidrat alımınızı takip etmeniz gerekiyor. Ayrıca çiğ beslenmeye başlamadan önce doktorunuza danışarak vücudunuzun bu beslenme türüne uygun olup olmadığını öğrenmeniz de fayda var.

Paylaş