Mevsimin Güzeli: Balkabağı

Mevsimin Güzeli: Balkabağı

Balkabağı sadece tatlı veya yılbaşında çorba olarak yenmemeli! Bu muhteşem görünümlü turuncu meyvenin faydası ve kullanım şekli oldukça fazla.

İşte size daha fazla balkabağı yemeniz için 10 ayrı sebep!

1. Balkabağının antioksidan ve anti-enflammatuar etkileri çok kuvvetli olduğu söyleniyor! Yani eklem ağrıları için önerilenler arasında!

2. Turuncu rengi size bir ipucu veriyor mu? Evet! balkabağı A vitamini deposu olduğu için göz sağlığımıza büyük ölçüde katkıda bulunuyor.

3. İçindeki yoğun C vitamini cildimizin diriliğini korumaya yardımcı oluyor.

4. Balkabağı magnezyum ve çinko değerleri açısından çok zengin olduğu için bağışıklık sistemimiz için önemli besinlerden!

5. Bu güzel meyve L-Triptofan adında rahatlatıcı bir amino asit içeriyor. Akşamları yediğiniz taktirde daha rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olabilir.

6. Balkabağı lif açısından çok zengin. Bilindiği gibi sağlıklı bir sindirim sistemi için her öğünde lifli yiyecekler tüketmeniz doktorlar tarafından önerilenler arasında.

7. Balkabağını dilimleyip fırında kızartırsanız lezzetli ve sağlıklı bir garnitür olur.

8. Balkabağını haşladıktan sonra biraz haşlama suyu, terayağı ve adaçayı ile mikserinizde sos haline getirebilirsiniz. Tortellini ve gnocchi’lerin üzerinde lezzetli olur! Parmesan peyniri eklemeyi unutmayın.

9. Tiramisu yaparken Mascarpone peynirinin içine balkabağı püresi ekleyebilirsiniz. Üzerine ise kakao yerine tarçın, zencefil ve yeni bahar karışımı serpiştirebilirsiniz.

10. Patates pürenizi yaparken yarı patates, yarı balkabağı olarak hazırlayabilirsiniz. İçine biraz parmesan veya gorgonzola peyniri de ayrıca çok yakışır.

Haydi bakalım! Balkabağı alışverişine!

 

Paylaş