Rengarenk Merengler

Hazırlanışı:

Fırınınızı 120 dereceye ısıtın.

Yumurta aklarına bir tutam tuz ilave edin;  iyice kabarıp katılaşana kadar mikserle orta devirde çırpın. Toz şekeri azar azar ilave edip çırpmaya devam edin. Karışım beyazlaşarak koyu bir krema kıvamına gelene kadar yaklaşık 6-7 dakika çırpın.

Karışımı üçe ayırıp derin kaselere aktarın. Güllü merengler için, küçük bir kasede gül suyu ve kırmızı gıda boyasını karıştırın. Bu karışımı ilk mereng kasesine ekleyerek spatula ile dikkatlice bir kaç tur alt üst edin. (Merengin sönmemesi için bu aşamada fazla karıştırmamaya dikkat edin.)

Limonlu merengler için, küçük bir kasede limon suyu, limon kabuğu rendesi ve sarı gıda boyasını karıştırarak ikinci mereng kasesine ekleyin; aynı şekildespatula ile dikkatlice alt üst edin.

Vanilya & bitter çikolatalı sandviç merengler için, vanilya çubuğunu bir bıçak yardımıyla boylamasına ortadan kesin.  Bıçağın keskin olmayan yüzüyle vanilya çekirdeklerini sıyırıp, üçüncü kasedeki merenge dikkatlice yedirin.

Fırın tepsilerinize yağlı kağıt serin. Güllü ve Limonlu mereng karışımlarını bir çorba kaşığı yardımıyla aralıklı olarak yağlı kağıt üzerine yerleştirin. Vanilyalı mereng karışımını, krema torbası yardımıyla şekillendirip,  yağlı kağıt kaplı tepsiye yerleştirin.

Merengleri önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 45 dakika fırınlayın. Bu aşamada,  fırının sıcaklığını 100 C’ye düşürüp kapağını aralayın. Merengleri bu şekilde 30 dakika kadar daha kuruttuktan sonra fırından çıkarıp soğumaya bırakın.

Vanilyalı & bitter çikolatalı sandviç merengleri hazırlamak için, bitter çikolatayı derin bir kaseye alın.  Kremayı bir cezvede kaynama noktasına kadar ısıtın. Sıcak kremayı çikolataların üstüne döküp, çikolata tamamen eriyene kadar karıştırın. Hazırladığınız ganaşı buzdolabında soğumaya bırakın. Aralarına çikolatalı ganaştan bir miktar sürüp vanilyalı merengleri ikişer ikişer yapıştırın. Merenglerinizi servis tabağına alın.

Paylaş