Yetişkinler için Boyama Kitabı

Yetişkinler için Boyama Kitabı

Herkesin elinden düşmeyen son trend ‘’Yetişkinler için Boyama Kitabı’’ çeşitleri dünyada ve Türkiye’de satış rekorları kırıyor ve çok satan raflarından çıkmıyor. Peki bu kitap kimler için, ne işe yarıyor?

Bu akımı başlatan Johanna Basford, İskoç bir illüstrator ve Esrarengiz Bahçe ve Gizemli Orman kitaplarının çizeri. Çizimlerini İskoçya’da ailesiyle yaşadığı evin bahçesinden ve gerçek yaşamlardan ilham alarak yapıyor. İşlerinde ise bilgisayarı kullanmıyor. Bilgisayarın işlerine soğukluk ve duygusuzluk kattığını düşünüyor, bu nedenle mürekkebine aşık biri. Kitaplarını var ederken yoğun el emeğini ortaya koyup, tüm detaylarıyla özenle ilgilenmiş sıradışı bir çizer.

Esrarengiz Bahçe’nin sayfalarını karıştırmaya başladığınızda tamamem mürekkeple tekrardan canlandırılmış kocaman bir bahçe olduğunu görebiliyorsunuz. Kitapların içerisinde sizi sakinleştirecek, renklendirdikçe yaratıcılığınızı geliştirecek, günlük streslerinizden uzak tutacak, tamamlanacak desenler ve çeşitli bitkiler mevcut. Yaptıkça insan kedini keşfetme imkanı buluyor.

1438387200-a7902c8e0008a072825cbf851b0bfe22

İlk kitabı Esrarengiz Bahçe 22 ülkede 1 milyondan fazla satış yaptı. Kitabı alıp boyamakla kalmıyorsunuz aynı zamanda çizimlerinizi sosyal medya üzerinden paylaşarak yeni öneriler, çeşitli renklendirme tekniklerini de öğrenme şansı buluyorsunuz. Avukatlar, doktorlar, şirket sahipleri, öğrenciler herkes bu kitaplar sayesinde tekrardan boyama yapmaya başladı. Bir boyama kitabı dünyayı salladı diyebiliriz. Günlük yaşamın stresinden, binalardan, gürültülerden kaçmak için doğal bir sığınak oluyor bu kitaplar. Bizce siz de hemen bir tane alıp renklerin diyarında kendinizi keşfedin!

‘’Nasıl bu kadar trend oldu?’’ sorusuna Johanna şöyle cevap veriyor:

-Herkesin ressam, ilüstratör olmadığını düşünecek olursak renklendirme yaratıcı tarafımızı ortaya çıkarabilmemize olanak sağlıyor. Aynı zamanda ve daha da önemlisi renklendirme insanların gündelik sorunlardan kaçabilmelerine imkan tanıyor.

1438387200-73aeec9605f35a0f4d949f5cb665458e

Bu trende biz de dahil olalım diyip Macrocenter’dan birkaçını alıp renklendirmeye başladık. Aslında bir tutku olduğunu fark etmemiz çok zamanımızı almadı. İnsanın elinden düşüresi gelmiyor. Esrarengiz Bahçe, Gizemli Orman’ın yanı sıra Cathy Delanssay’ın Çiçeklerin Dünyası, Sophie Leblanc’ın Mandala’sı, İlayda bayrak’ın Desenler ve Çiçekler’i hepsi birbirinden güzel desenlerle insanı kendisine çekiyor.

1438387200-bbbca525823cb477d9f2fe549285f9a3

Johanna Basford’un web sitesinde çok güzel renklendirme örnekleri var. Web sitesini ziyaret edip örneklerden fikir edinebilirsiniz. Ayrıca kitapları almadan sayfalarına önce göz atmak istiyoruz diyosanız, yukarıdan birkaç sayfasının örneklerini bulabilirsiniz.

Renklendirmeye başladıkça doğaya ve çiçeklerin büyülü güzelliklerine ne kadar hasretiz diye düşünmeden edemedik. Neden kendi bahçemizi yaratmıyoruz ki diye düşünüp hemen bahçemize çiçek almaya karar verdik. Sizin de büyük bir alana ihtiyacınız yok. Balkonunuzda bile rengarenk çiçeklere bakıp onları sulamak, onların büyüdüğünü görmek sizi daha huzurlu kılacaktır, doğa insana iyi geliyor, hemen stresten uzaklaştığınızı farkedeceksiniz.

1438387200-039c277ecee9405062fb69992a001178Macrocenter’ların Çiçek bölümünden birbirinden güzel çiçekleri alıp yine oradaki sevimli saksılarla şenlendirebilirsiniz ya da toprağını değiştirmeniz gerektiğinde toprak bile mevcut. Bu sayede hem gerçek hem de hayal bahçelerinizi yaratabilirsiniz. Kendi bahçenizde elinizde boyama kitabınızla huzur dolu saatler geçirebilirsiniz.

İyi boyamalar ve keyifli bahçe saatleri dileriz!

Paylaş