Vejeteryan Haftası #kutlamayadeger!

Vejeteryan Haftası #kutlamayadeger!

Ekim’e bol sebzeli bir merhaba diyoruz! Ekim ayının ilk haftası olarak kabul edilen Dünya Vejeteryan Haftası, her yıl 1-7 Ekim tarihleri arasında birçok organizasyonla tüm dünyada kutlanıyor. Macro&More takipçilerinin kendisine ve vücuduna özen göstermeyi yaşam stili olarak benimsediğini çok iyi biliyoruz. Biz de bu haftanın anlamına yakışır sofralar hazırlayabilmek için Ekim’de hasat edilen ve #Macrocenter’da satılan en taze sebzelere göz attık.

İLK SİZ DUYUN!

Taze Porcini Mantarı sadece Macrocenter’larda!

1433116800-3a3c9497ce0efaf5aa5137dd43c43596

Yağmur mevsiminin başladığı bugünlerde, mantar ailesinin sofralarda yerini almasının zamanı gelmiş demektir. Protein değeri yüksek mantarlar, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek soğumaya başlayan havalar karşısında vücut direncinizi artırır.

Sadece #Macrocenter raflarında bulabileceğiniz taze Porcini mantarı, vejeteryan mönülerinizi lezzetlendirecek. Sadece Eylül ortasından Kasım’a kadar ormanlarda doğal olarak bulunan bu eşsiz lezzetli mantarı bu ay İstanbul’daki Macrocenter’larda  bulabileceksiniz. Ekim’e mahsus bu doğa armağanını sadece bu ay taze olarak tüketebileceğiniz için mutlaka tavsiye ediyoruz.

#Porcini mantarının eşsiz tadıyla en çok yakıştığı yemeklerin arasında #Rissotto, #Makarna, #Pizza, #Bruschetta, #Omlet, #Carpaccio sayılabilir. Porcinili mutfak dünyasında olmazsa olmaz unsurlar için ise; #sarımsak, #maydanoz ve kaliteli bir #zeytinyağı diyebiliriz.

Ispanak

1433116800-f052d18d415aa552077d01cbdeed59af

 

Çocukluğumuzda Temel Reis’le hayatımıza giren, #demir ve #magnezyum zengini bu sebze, vücut dayanıklılığını artırmakla kalmayıp; zihni kuvvetlendirir ve yorgunluğu giderir. Ispanağı taptaze bulabileceğiniz bu mevsimin tadını çıkarın ve mönülerinizde bol bol kullanın.

Tam buğdaylı #fusilli ve #keçi peyniri ile birleşince hem sağlıklı hem lezzetli bir nefis öğün yarattı ıspanak

 Keçi Peynirli ve Ispanaklı Tam Buğdaylı Fusilli video tarifini hemen izleyin! 

  

Lahana

1433116800-a0298c310de14c65df6b4c8ecac5abec 

#Potasyum zengini #lahana, Ekim itibariyle kış ayları boyunca sofraları süslüyor. Sadece lahana çeşitlerinde bulunan U vitamini, mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyici etkiye sahip. Bu doğal antioksidanı sofralarınızda bol bol bulundurmanın tam zamanı!

Çeşitli sebzelerle birlikte haşlayıp baharatlarla tatlandırdıktan sonra blender’dan geçirip, nefis bir detoks çorbası elde etmiş oluyorsunuz.

Kereviz

1433116800-cbcb055b58745e31af0b92f2e4da7d90

Özellikle Güney Avrupa mutfağının sevilen sebzesi kerevizi, yemeklerimizde kullanmak için en harika zaman! Metabolizma güçlendirici ve iştah açıcı özellikleri olan bu sebzenin sinir sistemi üzerinde de olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Pratik önerimiz ise, bir büyük bardak domates suyunun içine batıracağınız 1 adet kereviz sapı. Aromasını içine bıraktığında içimi çok keyifli bir sağlık bombasına dönüşüyor.

Vejeteryan olun ya da olmayın, Ekim’in bu en taze sebzelerini sofralarınıza taşıyın!

 Evet, bizce de Dünya Vejeteryan Haftası #kutlamayadeger!

 

 

 

 

 

 

Paylaş