Tiyatro Festivali ve Öne Çıkan 5 Oyun

Tiyatro Festivali ve Öne Çıkan 5 Oyun

20. İstanbul Tiyatro Festivali; sadece tiyatroyu değil, dans ve performans gösterilerinin de dahil olduğu 32 keyifli gösteri ve 18 farklı etkinliği 03 Mayıs – 28 Mayıs tarihleri arasında 25 farklı mekana taşıyor.

Mayıs ayından İstanbul’u dev bir sahneye dönüştürecek olan, 21 yerli, 1 uluslararası eserin prömiyerinin gerçekleştirileceği, atölye çalışmaları, seminerler, konferans ve sergilerle zengin bir program sunan festival, dünyanın dört bir yanından tiytro topluluklarını ağırlayacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen festival, Şahika Tekand imzalı “Godot’yu Beklerken” oyunuyla açılışını yapacak.

Jonathan Littell’in romanından tiyatroya uyarlanan, yönetmen Guy Cassiers ve dramaturg Erwin Jans imzalı “Merhametliler” ve bir Orhan Pamuk senaryosu olan “Gizli Yüz” festivalin dikkat çeken eserlerinden. Genç bir fotoğrafçıyla esrarengiz bir kadının gerçek üstü hikayesini anlatan eser, festival seyircisine farklı bir deneyim sunacak. İranlı yazar Mahin Sadri ve yönetmen Afsaneh Mahian’ın bol ödüllü “Her Gün Biraz Daha” oyunu da festivalde izleyici karşısına çıkacak.

Christian Rizzo’nun İstanbul’dan ilham alan “Gerçek Hayattan Alınmıştır” oyununu da tiyatroseverler festival kapsamında izleme imkânı bulacak. Festivalde prömiyerini yapacak olan, Fernando Pessoa’nın hikayesinin anlatıldığı “Zululuzu” ile ünlü yönetmen Milo Rau’nun “Nefret Radyosu” projesi de festival programının gözdelerinden.

Ölümünün 400. yılında farklı bir Shakespeare projesi de festival kapsamında sahnede olacak. Ünlü İngiliz oyun yazarının, tüm oyunlarında sahne üzerinde gerçekleşen 75 ölüm, Spymonkey topluluğu tarafından “Shakespeare’in Bütün Ölümleri” vurgusuyla sahnelenecek.

İstanbul Tiyatro Festivali bu yıl, 20’nci festival vesilesiyle özel bir yayın hazırlıyor. Festivalin 20 yıllık tarihini, tüm sanat eserlerinin detaylı bilgisi ve özel söyleşilerle sergileyecek olan kitap, festival geçmişine ışık tutacak kıymetli bir kaynak niteliğinde olacak.

Festivalin 20. yılında çiçeği burnunda bir diğer proje ise “dans platformu”. Profesyonel dansçıların kısa sunumlarla sahneye çıkacağı proje sahne sanatlarının dinamizmini korumayı amaçlıyor.

Gösteriler ve yan etkinlikler; Alt, Caddebostan Kültür Merkezi, Cevahir Sahnesi, Fransız Kültür Merkezi, garajistanbul, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Kumbaracı50, MSGSÜ Bomonti Yerleşkesi 2. Kat, Moda Sahnesi, Müjdat Gezen Tiyatrosu 29 Ekim Sahnesi, Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi, Pera Müzesi, Sahne KHAS, Salon İKSV, SALT Galata, Talimhane Tiyatrosu, Tatbikat Sahnesi, Tiyatro Pera, Uniq Hall, Uniq İstanbul, Üsküdar Tekel Sahnesi, Üsküdar Stüdyo Sahnesi, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi, Yunus Emre Kültür Merkezi Müşfik Kenter Sahnesi, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM Stüdyo mekânlarında festival seyircisiyle buluşacak.

İstanbul Tiyatro Festivali ayrıca, söyleşi, gösteri, sempozyum, sergi ve atölye çalışmalarının gerçekleştirileceği, sanat dolu günler yaşatacak…

İşte Festivalden Öne Çıkan 5 Oyun

Şizo Şeyks

William Shakespeare’in yazdığı, Yiğit Sertdemir’in uyarladığı ve yönettiği oyun, aşka, kadere, zamana, düne, bugüne, kısacası tüm hayata karşı durulan bir sayıklama ironisi.

1459468800-04b3c4a365170462a2ad8202d99a0d87
Üç Kız Kardeş

Üç Kız Kardeş, bir Çehov uyarlaması. Özge Özder, Selin İşcan ve Tuba Karabey’in rol aldığı oyunda, 3 kız kardeşin ilginç hikayelerine tanıklık ediyoruz.

1459468800-1acb38c606590fce69b9c5b358c01c3e

Kıyamete Kadar Kapattım Kendimi

Meral Çetinkaya, Defne Halman, Can Kulan, Efecan Şenolsun ve Okan Urun’un oyunculuklarıyla festivalin en çarpıcı sahnelerinden birini izleyeceğiz. Melis Tezkan ve Okan Urun’un kaleme aldığı ve yönettiği oyun, tüm insanı duyguları küçücük sahneye sığdırmayı başarıyor.
tiyatro fest
Godot’yu Beklerken

Festivalin açılış oyunu Godot’yu Beklerken. Sahika Tekand ve Stüdyo Oyuncuları ile sahnede olacak oyun, varoluşu sorgulamaya devam edecek.
1459468800-73bc2b24cc6acc2b03359b4edb18a59e
Baba ve Piç

Elif şafak imzalı hikayede Serra Yılmaz, Nihal Koldaş, Nora Tokhosepyan, Hande Ataizi, Gökçen Gökçebağ sahnede. Dört kuşak kadının hikayesini perdeye çıkaran oyun, İtalya’dan sonra festivalde sahnede!

baba ve piç

Paylaş