Taze Kekik ve Parmesanlı Kremalı Patates

Hazırlanışı:

Fırınınızı 180°C’ye ısıtın. Fırın kabınızı hafifçe yağlayın. Krema, süt, sarımsak ve kekiği orta boy bir tencereye koyun. Orta ateşte, kaynama noktasına ulaşana kadar ısıtın. Altını iyice kısıp 7-8 dakika kadar çektirin. Kekik ve sarımsakları, karışımdan kevgir yardımıyla alın. Rendelenmiş kaşar peynirini krema karışımına ilave edin; karıştırarak peynirin erimesini sağlayın. Krema karışımını ateşten alın, tuz ve karabiberle tatlandırın.

Patatesleri ve eğer kullanıyorsanız tatlı patatesleri soyun. Patatesleri, mandolin veya el rendesinin dilimleme yüzü ile (ya da tercih ederseniz keskin bir bıçak ile) 3-4 mm kalınlığında boylamasına dilimleyin. Patates dilimlerini krema karışımına batırdıktan sonra düzenli bir şekilde, dilimler birbirinin üzerine gelecek şekilde, fırın kabına kat kat yerleştirin. Eğer kullanıyorsanız, sarı patateslerin yarısını yerleştirdikten sonra kalan kremalı karışımı patateslerin üzerine gezdirin. Üzerine toz permean peynirini serpiştirin. Fırın kabının üzerini alüminyum folyo ile kaplayın. Mümkünse fırın kabının üzerine aynı ebatta ikinci bir kap oturtun. Bu şekilde, kremalı patatesi katlarının birbirine iyice yapışması ve dağılmadan dilimlenmesi gerekiyor.

Kremalı patatesi, önceden ısıtılmış fırında, 190°C’de 45-50 dakika fırınlayın. Bu aşamada üzerindeki folyoyu sıyırıp üzeri kızarana kadar 10 dakika kadar fırınlayın. Fırından çıkarıp 10 dakika kadar soğumaya bırakın. Dilimleyerek ızgara et, tavuk ve balık yemeklerinin yanında servis edin.

Paylaş