Superfood Hurmanın Faydaları

Superfood Hurmanın Faydaları

Ramazan ayının simgelerinden biri haline gelen hurma, besin değeri çok yüksek bir mucize. Şeker, lif ve proteinin yanı sıra; 15 farklı mineral ve C, B1, B2 ve A vitaminlerini içeriyor. M.Ö. 8000’lerden beri varlığı bilinen bu güçlü meyvenin faydaları saymakla bitmiyor, hurma ağacına halk arasında hayat ağacı denmesi de yüzyıllardır tüketilen bu sağlıklı besinin insan vücudu için ne kadar yararlı olduğunun bir göstergesi. Protein içeren nadir meyvelerden olması vegan ve vejetaryen beslenen için de önemli bir besin kaynağıdır. Raw mutfaklarda şeker olarak kullanılabilmesi de son dönemlerde tüketim miktarının artmasını sağladı.

Hurma, vücutta ürettiği Beta-Karoten ile hafıza kayıplarına direnç sağlıyor. Kanserle tedavide şifalarından yararlanılan hurma, antioksidan özellikleriyle başka hastalıkların da düşmanı olarak gösteriliyor. Limitli miktarda tüketilmesi kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Demir içeren hurma, kandaki hemoglobin seviyesini düzenleyerek kansızlığa iyi gelir. İçerdiği kalsiyum ve fosfat sayesinde kemik erimesini engellemede yardımcıdır. Önemli miktarda folik asit (B9) içerir.

Sayısız faydasıyla Ramazan sofralarının vazgeçilmezi olan hurmayı, tariflerinize ekleyerek her zaman tüketebilirsiniz. Her gün tüketilecek birkaç hurma, günlük diyet seyrinizde de kan şekerinizi dengeleyip metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.

Hurmalı Smoothie
400 ml hindistan cevizi sütü
1 yemek kaşığı kakao
1 adet muz
4 adet hurma
50 gr çiğ badem
Tercihe göre buz küpleri
Daha kıvamlı bir içecek tercih ediyorsanız 1 yemek kaşığı süzme yoğurt ekleyebilirsiniz.

hurmalı smoothie

Paylaş