Spagetti Sevenler Buraya

Spagetti Sevenler Buraya
Spagetti… İtalyanların enfes lezzeti… Pek çok yönü ile size nefis bir spagetti dosyası hazırladık; tarifler, lezzet sırları, harmanlandığı tatlar kısaca spagetti denince ilk akla gelenler…
Al dente
Tam yumuşamadan önce süzülen ‘mükemmel pişme’ noktasına al dente deniyor. Yemek kitaplarından okunarak değil zamanla ve deneye deneye el alışkanlığı kazanılan bir kıvam.
Bolonez
Adını İtalya’nın en iyi et sosu yapan şehirlerinden birinden alan bir çeşni; bolonez. Dünyanın pek çok yerinde domates sosu ve köfte ile servis edilen bir spagetti türü.
Karbonhidratlar
Spagetti karbonhidrat bakımından oldukça zengindir ve aynı zamanda Akdeniz diyetinin de sembolik yiyeceğidir. Sindirimi kolaydır ve enerji verir.
Kurutulmuş veya Taze
Diğer makarna çeşitleri gibi spagetti de hem kuru hem taze şekilde sunulabilir. Kurutulmuş makarna genelde durum buğdayından yapılır. Taze olanının içindeyse yumurta bulunur.
Ekipman
Spagetti yaparken, kaynama suyuna önceden tuz atılmış derin bir tencere gerekli. Yanı sıra süzgeç ve sosu karıştırmak için de bir küçük kap. 1 litre suya, 10 gram tuz, 100 gram spagetti diyebiliriz.
Sarımsak ve Yağ
En basit sos; sarımsak ve yağ.  Sarımsağı bir tavada kızartıyor ve üzerine zeytinyağı ekliyorsunuz. Eğer isterseniz sonradan biraz acı sos da ilave edebilirsiniz.
Nasıl Yenir?
Spagetti çatal ve kaşık ile yenmelidir. Kesilmemeli, çatala dolanmalıdır. İtalya’da bu yeme stili, çocukluktan itibaren öğretilir.
İtalya
Spagetti ve makarnanın memleketi. Yıllık 3.2 ton ile dünyanın en büyük makarna üreticisi ülke. ABD, ortalama 2 milyon ton ile ikinci sırada geliyor ve Brezilya 1 milyon ton ile onları takip ediyor. Bir İtalyan, yılda ortalama 28 kilo makarna yiyor.
Jefferson (Thomas)
İnanışa göre ilk makarna makinesini Fransa’dan getiren kişi üçüncü ABD başkanı Jefferson. Söylenene göre spagetti ve peynirin büyük bir hayranıymış kendisi.
Kublai Khan
Efsaneye göre  Çin’de ilk kez spagettiyi tadan kişi Marco Polo. Ancak makarnanın orijinalinin nereye ait olduğu hala çözümlenememiş bir konu: bazı kaynaklar Çin derken, bazılarında Antik Yunan’a kadar uzanıyor.
Uzunluk
Endüstriyel anlamda spagettinin uzunluğu 25 cm. İtalyanlara göre tencere küçük dahi olsa spagetti asla kesilmemeli; tencerenin içine atılmalı ve yumuşaması beklenmeli.
Erişte
Şekli spagettiye benzese de asla aynı değil. Erişte, doğu kökenli bir İtalyan lezzeti. 4 bin yıldan fazla süredir Çin’de yeniyor; durum buğdayından yapılan ince dokulu ve hafif bir makarna türü.
Ober Ramstadt
Tam 455 metrelik, dünyanın en büyük spagettisini hazırlayan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na giren Alman.
Parmesan
Spagettinin en popüler çeşnilerinden biri; parmesan peyniri. Karabiberle de servis edilebiliyor.
Özellikler
Pişirme süresinden tutunda şekline varana kadar spagettinin pek çok özelliği ve niteliği var. Özellikle bazı şekilleri; tagliolini, pappardelle ve fettuccine. Ayrıca içi oyuk olarak bucatini, yassı ve dikdörtgen olarak linguine ya da uzun ve geniş olarak lasagna da çeşitlerinden bazıları.
Rock
İtalyanca bir kelime olan ‘rock’ ya da ‘scoglio’ adını enfes deniz ürünleriyle hazırlanan bir sostan alıyor; istiridye, karides ve midye beyaz şarap ya da domates sosu ile birleşiyor ve ortaya enfes bir makarna sosu çıkıyor.
Domates
Spagettiyi süsleyen en leziz domates soslarından biri; pummarola. Orijinali Napoli’ye dayanıyor.
Hazmı Güç
Gluten içeriğinden dolayı herkes spagettiyi kolay kolay sindiremez.
Sebzeler
Sebzeler sadece garnitür olarak kullanılmaz aynı zamanda spagettiye rengini ve tadını da verir. Domates, makarnayı kırmızı yapar, balkabağı turuncu, ıspanak ise yeşil.
Western
The Spaghetti Western, 1970’li yıllarda İtalya’da çekilen ve Sergio Leone’nin yönetmenliğini üstlendiği bir kovboy filmi.
Spagetti Rekoru
Mevcut rekor Toskanalı bir adama ait. 33 saniyede 100 gram makarna yiyerek bir önceki yılın Japon şampiyonunu geçmiş.
Yumurta Sarısı ve Carbonara Sosu İkilemi
Pek çok ünlü şef yumurta sarısı ve carbonara sos ile ilgili halen tartışma içinde olsa da orijinal tarife göre kişi başına yumurtanın tamamı eklenmeli; sarısı ve beyazı bir arada yani. Dünyanın geri kalanı buna katılmıyor olsa da durumlar biraz karışık.
Zerega Antoine
Fransız göçmen Zerega. 1948 yılında Brooklyn’in ilk makarna dükkânını açan kişi. Bugün torunları halen makarna üretimini sürdürmekte.
spagetti
Paylaş