Sağlıklı Saçlar İçin 8 Pratik İpucu

Sağlıklı Saçlar İçin 8 Pratik İpucu

Saçlarımız, sinir sistemimiz ile doğrudan ilgili özellikle keratin, yağ, protein ve kas dengesi bakımından. Yeteri kadar önem veriyor olsak da bazı minik hatalar saça sandığımızdan daha fazla zarar verebilir.

Bazı basit ipuçları ile daha sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün.

1- UV Koruması Uygulayın

UV ışınları yalnızca deriye değil saça da zararlı. Isının gücüyle birlikte saçı kurutur, parlaklığını alır ve dökülmesine neden olur. Aynı zamanda güneş de saçlarınızın daha yavaş uzamasına neden olabilir. İdeal olanı, piyasada rahatlıkla bulabileceğiniz UV korumalı ürünlerden almak ve saçlarınıza düzenli olarak uygulamak.

2- Ayda 1 Kez Saç Maskesi Yapın

Ayda 1 kez uygulanan saç maskesi, saçınıza gereken korumayı sağlar ve nem dengesini korur. En iyi sonuç için, saçınıza uygun olan modeli seçmeniz yeterli.

3- Asla Sıcak Su Kullanmayın

Sıcak su ile durulamak ya da yıkamak, saç derinizin kurumasına yol açar ki bu  da kepeği tetikleyebilir. Soğuk su ya da ılık su saçınız için daha sağlıklı çünkü bu şekilde yıkamak saçlarınızı parlaklaştırır ve daha yumuşak olmasını sağlar. Tamamen soğuk su olmasa da ılık suda yıkamak, sıcağa oranla çok daha sağlıklı.

4- Saçınızı Her Gün Tarayın

Saçları her gün taramak, kan dolaşımını hızlandırır ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Eğer uzun ve pürüzsüz bir saç istiyorsanız günde birkaç kez saçlarınızı tarayın.

5- Uyurken Saçlarınızı Koruyun

Yastıklar ve pamuksu yüzeyler cildiniz için ideal olabilir fakat iş saç bakımına geldiğinde iş değişir çünkü bu yüzeyler saçınızı kurutur. Uyumadan önce saçlarınızı ince bir tülbent ile sararsanız, biraz daha koruma sağlamış olursunuz.

6- Ara Sıra Saç Modelinizi Değiştirin

Örneğin saçlarınızı sürekli sıkı sıkı toplamak, kırılmalarına yol açabilir. Ara sıra salın ya da farklı şekillerde toplayın böylelikle saçlarınızı kırıklara karşı da korumuş olursunuz.

7- Saçlarınızı Havluyla Dikkatlice Kurutun

Duştan sonra saçlarınızı havluya sarın ve iyice nemini alana kadar bekletin ya da sıkın. Kuru saça yapacağınız her müdahale ona zarar verebilir. Nemliyken fazla suyu havlu ile almanız saçınızı korumanıza yardımcı olacaktır.

8- Sağlıklı Beslenin

Beslenme, saç sağlığınızda önemli bir rol oynuyor. Aldığımız her takviye saçımıza da etki ediyor. Saçları daha güçlü ve parlak kılmanın en pratik yolu meyve, sebze tüketmek ve bol bol su içmek.

Paylaş