Sabah Sporu Mu Daha İyi Akşam Sporu Mu?

Sabah Sporu Mu Daha İyi Akşam Sporu Mu?

Yeni bir egzersiz programına geçmeyi mi düşünüyorsunuz? Bunu yaparken en fazla faydayı almayı mı amaçlıyorsunuz?  Sabahları mı akşamları mı egzersiz yapacağınıza karar veremediniz mi? İşte size karar vermenize yardımcı olacak birkaç fikir.

Sabahları Egzersiz Yapmanın Faydaları

Araştırmalara göre sabahları egzersiz yapmak genel olarak kan basıncını düşürmekte ve uykudan alınan faydayı arttırmakta birebir. 40 yaş civarındaki insanların uyku düzenlerini ve kan basınçları ile ilgili yapılan araştırmalar, sabahları haftada üç kere orta seviye egzersiz yapan insanların daha düşük kan basıncına sahip olduğunu gösteriyor. Akşam spor yapmayı tercih edenlerde de bu oran normal seyirden %25 daha düşük.

Eğer siz de kalp hastalıkları konusunda risk altındaysanız ve yüksek kan basıncından dolayı sıkıntılar çekiyorsanız, sabahları yapacağınız egzersizler ile bunların önüne geçebilirsiniz.

Akşamları Egzersiz Yapmanın Faydaları

Chicago’da yapılan araştırmalara göre iş çıkışında spor yapmayı tercih edenler, sabah spor yapanlara göre çok daha yüksek bir fitness seviyesi yakalıyorlar. 20-30 yaş aralığındaki kişiler arasından 5’er kişilik bir ekip oluşturulmuş. Sabahları, akşamları ve iş çıkışı sonrası spor yapanlar ve spor yapmayanlar ile yapılan araştırmanın sonucunda akşam spor yapanların hormon seviyelerinin yükseldiği görüşmüş. Yükselen hormanlar glikoz seviyesinin de artmasına neden olmuştur. Akşamları yapılan sporun sabah saatlerinde yapılana göre daha olumlu sonuçlar verdiği görülmüş.

Egzersiz programınızı belirlerken ne için spor yaptığınızın önemi büyük.  Eğer daha iyi bir uyku düzeni ve sağlıklı bir beden istiyorsanız sabahları, fitness seviyelerinizi arttırmak istiyorsanız ise akşamları spor yapmanız daha mantıklı.

spor, kadın

Paylaş