Narenciye Tüketiminin Faydaları ve Portakallı Tarifler

Narenciye Tüketiminin Faydaları ve Portakallı Tarifler

Kış dönemine girilmesiyle vücudun direnci düşmeye ve bağışıklık sistemi zayıflamaya başlıyor. Soğuk hava, grip ya da nezleye yakalanma riski, enerjinin azalması ve üşüme gibi sorunlarda ise narenciye tüketimi yardımımıza konuyor.

Narenciyelerde bulunan başta C olmak üzere A ve B vitaminleri, Demir, Kalsiyum, Potasyum, Magnezyum, Sodyum, Brom ve Fosfor bulunuyor. Kabuğu ise Potasyum deposu. hücre yenilenmesinde aktif rol oynayan bu vitamin ve mineraller, kışın sağlığını kaybetmeye uygun hale gelen vücudumuzun iyileşmesi için birebir.

Limon, tüketimi en kolay olan ve birçok yiyecek ve içecekle birlikte tüketilebilen en güçlü narenciyelerden biri. Her gün limon tüketimini alışkanlık haline getirmeniz, vücudunuzdaki sitrat seviyesinin artmasını sağlar ve böbrek rahatsızlıkları ile savaşmanızı kolaylaştırır.

Lif açısından zengin greyfurt, özellikle kilo kontrolü sağlanmak istendiği zamanlarda beslenme programınıza eklenmek için çok uygun. A, C vitaminleri, karoten ve likopen bakımından zengin greyfurtun faydaları saymakla bitmiyor. Başta kanı temizleme özelliğine sahip greyfurt, kansere karşı koruma sağlar, göz sağlığı açısından faydalıdır, kolesterolü düşürür ve enfeksiyona bağlı rahatsızlıklarda direnç sağlar.

Kış aylarının vazgeçilmez meyvelerinden mandalina, C vitamini deposudur. Kötü kolesterol seviyesini düşürür, bağışıklık sistemini korur. Saç ve cilt sağlığı için de faydalıdır.

Kışın sembolü haline gelen muhteşem kokulu portakal ise vücudun direnç deposu olacak kadar faydalıdır. Zindelik sağlar, kandaki şeker seviyesini dengeler, sindirim sistemi sağlığını korur, kanser riskini azaltır, hücre yenilenmesine katkı sağlar ve beyin sağlığı için önemlidir.

Macro&More’un birbirinden lezzetli portakallı tarifleri ile sofranıza sağlık taşıyın.

Çikolatalı Portakallı Kup Tarifi

portakallı çikolatalı kupPortakallı Matcha Smoothie

portakallı matcha smoothieDamla Sakızlı Detoks Suyudamla sakızlı detoks suyuVirgin Sangria

virgin sangria

Ev Yapımı Narenciyeli Buzlu Çay

narenciyeli buzlu çay

 

 

Paylaş