İçinde dünya olan meyve

İçinde dünya olan meyve
Evet, bu lezzetli, mücevherimsi ve mistik meyve bir defa daha bereketiyle geliyor bu ay! 

Narın tanelerini bir kaseden kaşıklayabilirsiniz ya da taze sıkılmış suyundaki vitamin ve besinlerle güne başlayabilirsiniz. Ya da mesela, bu mucizevi ve yakut benzeri taneleri tat vermesi için salatalarınıza ekleyebilirsiniz. 

Nar dünyadaki birçok inanç sisteminde, doğurganlığı, bolluğu, güzelliği, hayatı, ölümü, yeniden doğumu ve sonsuz hayatı temsil ediyor. 

Eski Yunan’da Persefon hikayesi narın gelişini karşılıyor! 

Bilenler bilir ama bilmeyenler için de tatlı bir hatırlatma olur bu hikaye. Nar almak için Macrocenter yoluna çıkmadan hemen önce, arkadaşlar ve aile ile paylaşmalık! 

Eski Yunan mitolojisinde Persefon’un yeraltı tanrısı Hades’le evliliğinin hikayesinde çok önemli bir yeri vardır narın. 

Hades Persefon’u kaçırır ve onu karısı olması için yeraltına indirir. Persefon’un annesi doğurganlığın tanrıçası Demeter, kızının kaybolduğunu varsayar ve yas tutmaya başlar. Ve tüm bunlar olurken dünyanın büyümesi durur. Persefon’un babası Zeus daha sonra kardeşi Hades’i kızını bırakması için uyarır ama Hades Persefon’u nar yemesi için kandırır. Yeraltında nar yemek ya da içmek, Hades’in kurallarına göre bulundukları yerde sonsuza kadar kalmalarıyla lanetlenmeleri anlamına gelir. 

Persefon altı nar tanesi yer ve bu sebepten yılın altı ayı yeraltında kalmak zorundadır. Hades onun yılın geri kalan altı ayında, annesiyle buluşması için yeryüzüne gitmesine izin verir. 

İşte Yunanlar, mevsim dönüşlerini böyle açıklar: Persefon yeryüzündeyken (İlkbahar ve Yaz) dünya büyümeye devam eder, toprak yeşerir ve ekin verir; yeraltında Hades’in yanındayken Demeter yas tutmaya kaldığı yerden devam eder ve dünya Sonbahar ve Kış aylarında verimsiz olur. Ve nar, bereket dualarında Demeter’e sunulur. 

Sizce de çok dokunaklı bir nar hikayesi değil mi? Bana kalırsa şimdi Macrocenter’a gitmeye ve nar depolamaya tam olarak hazırsınız! 

Aslı Kender / FB Macro&More

Paylaş