Mükemmel Et Pişirmenin Sırrı

Mükemmel Et Pişirmenin Sırrı

Tüm detayları düşünerek hazırladığınız harika bir sofrayı taçlandıracak enfes bir et yemeği hazırlamayı düşünüyorsanız, yemeğinizi şölene çevirecek et pişirme ip uçlarına birlikte göz atalım.

İyi et pişirmenin en önemli noktası, pişirme yönteminize ve hazırlayacağınız yemeğe uygun et seçimidir. Izgara, yahni, mühürlenmiş, füme, kızarmış ya da fırınlanmış… Her pişirme yönteminin kendine has ipuçları ile daha lezzetli ve ağızda dağılan et yemekleri hazırlamak mümkün.

Izgarayı ve tavayı etleri pişirmeye başlamadan önce ısıtmanız etin, suyunu kaybetmesine engel olur. İdeal sıcaklık, elinizi tavanın üzerinde birkaç saniyeden uzun tutamayacak ısıdır.

Etin sertleşmesini önlemek için alternatif bir pişirme – tuzlama yöntemi kullanılmayacağı takdirde tuz en son eklenmelidir.

Etinizi öncede terbiyelemeniz daha yumuşak olmasına yardımcı olur. Terbiye için yoğurt suyu kullanabilir ya da zeytinyağı ile etinize masaj yapabilirsiniz. Masaj, kesim sonrası sertleşmiş bölümlerin yumuşamasına yardımcı olur. Terbiyeye lezzet vermesi için kuru soğan, sarımsak, kekik, biberiye ve çeşitli baharatlardan faydalanabilirsiniz. Limon suyu da yumuşak bir ete sahip olmak için sıkça tercih edilir.

Et kalınlığı, yumuşak ve sulu bir et pişirmek için çok önemli. 1,5 cm’den daha ince dilimlenmiş etler pişirirken daha incelir ve kurur. Elbette, etinizi asla dövdürmemelisiniz. Lokum gibi et pişirmenin sırrı, etin suyunu mümkün olduğunca içinde tutabilmekte.

et pişirme
3 cm civarındaki etleri pişirirken tavada sık sık çevirmemeye dikkat etmelisiniz. Isıtılmış bir tavada etin önce bir yüzünü, sonra diğer yüzünü ve dilerseniz kenarlarını pişirin ama bu işlemi her yüz için sadece bir kez uygulayacak şekilde yapın.

Rosto et pişirdikten sonra dilimlemeden önce saldığı suyu geri toplaması için 10 dakika kadar dinlendirin.

Etin suyunu içine hapsetmek için en çok tercih edilen yöntem mühürlemedir. Isıtılmış tavada etin dış yüzeyinin kabuklanması anlamına gelir. Dışı kabuk haline gelen et, artık suyunu bırakmaz. Yahniden fırında pişirmeye kadar birçok yemekten önce, etinizi mühürlemeyi tercih edebilirsiniz. Ancak bu aşamada kesinlikle tuz kullanamamalısınız çünkü tuz, etin suyunu bırakmasına neden olur.

En lezzetli etleri pişirmek için yapılması gereken, etin suyunu korumak ve pişirme yöntemine göre doğru eti tercih etmektir.

Keyifli sofralar dileriz…

Paylaş