Mükemmel Bir Brownie’nin 8 Lezzet Sırrı

Mükemmel Bir Brownie’nin 8 Lezzet Sırrı

Brownie herkesin keyifle tükettiği en lezzetli atıştırmalıklardan biri. Sütün yanında doyurucu bir kahvaltı, çayın yanında enfes bir akşam üstü ara öğünü ya da kahvenizin yanında keyif atıştırmalıkları. Brownie o kadar sevilen bir lezzet ki, 8 Aralık günü, ‘Brownie Day’ olarak anılıyor…

Brownie’yi hakkınca pişirmek, sanıldığı kadar kolay değil. Kıvamını tutturabilmek için sıkça düşülen hatalara dikkat etmek gerekiyor. Macro&More editörleri, sevginizi de katarak hazırlayacağınız mükemmel lezzeti daha da tadına doyulmaz hale getirmek için takip edeceğiniz adımları yazdı.

1- Unun tamamını katmayın!

Kekinizi çırparken unun tamamını kattığınızda, çok fazla karışan unda gluten seviyesi artacaktır. Yoğun ve sakız gibi bir kıvama neden olur.

2- Oda sıcaklığında yumurta kullanın!

Soğuk yumurtalar, umduğunuzdan daha yoğun kıvamlı bir karışım elde etmenize neden olur. Kolayca karışmazlar. Yumurtalarınızı kullanmadan yarım saat önce buzdolabından çıkarırsanız oda sıcaklığına geleceklerdir.

3- Brownie’lerinizi tarifinizde yer alan süreden daha önce kontrol edin!

Kullandığınız mutfak gerecine bağlı olarak, pişirme süreleri oynama gösterebilir. Tarifte gösterilen saatten en az 5 dakika önce brownie’lerinizi kontrol edin. Sadece 1 dakika bile, brownie’lerinizin lezzetini etkileyecektir.

4- Zamanlayıcı kullanın!

Zamanlama çok önemli, çok sık kontrol etmek için fırını açmak brownie’leriniz kabarmasına engel olurken uzun süre kontrol etmemek de hüsranla sonuçlanabilir.

5- Bir fırın termometresi edinin!

Daha önce de söylediğimiz gibi, sıcaklık ve pişirme süresi her fırında değişiklik gösterir. Bu nedenle bir termometre edinin çünkü konu brownie ise sıcaklık ve dakikalar daha da önemli.

6- Fırın malzemenizi tanıyın!

Eğer brownie’nizi metal bir kapta yapıyorsanız, daha hızlı pişer. Eğer camda pişiriyorsanız daha uzun.

7- Yağlı kağıt kullanın!

Bu yalnızca brownie’lerinizin yapışmasını önlemez, aynı zamanda kaptan daha kolay çıkmalarını da sağlar.

8- Sabırlı olun!

Evet, mükemmel koktuklarını biliyoruz ancak brownie’lerinizi fırından çıkardıktan sonra mutlaka soğumasını bekleyin. Kek karışımı, soğuduktan sonra daha mükemmel bir lezzete sahip olacaktır.

Brownie gününüz kutlu olsun, Macrocenter ile kutlamaya değer anlar yaratın…

Paylaş