MİNİK MASALSI TAT: CUPCAKE

MİNİK MASALSI TAT: CUPCAKE

Bugün Cupcake Sevenlerin Günü!
Onu ilk tanıdığımız andan itibaren hem lezzeti hem de masalsı görünümüyle kalplerimizi fethetmeyi başardı… Aslında bizlerin yakın zamanda tanıdığı cupcake, mazisinin çoook eskilere dayandığını kulağımıza fısıldıyor. 1796 yılında ‘küçük kaplarda pişen hafif kekler’ olarak adlandırılırken, 1828 yılına gelindiğinde artık mezun olup, ismini pasta kitaplarına, cupcake adıyla altın harflerle yazdıyor.

Peki hepimiz cupcake yapmaya karar verdiğimizde sonucu kusursuz hayal etmez miyiz?
Hepimizin ufak cupcake deneyimleri başarılı, başarısız sonuç vermiş olabilir. Ancak çoğumuz, bu minik lezzetlerin tarifini bir yere not edip mutlaka denemişizdir.

Sizin için araştırdığımız ve deneyimlerimiz sonucu aktaracağımız ufak püf noktalarıyla artık hepimiz harika, kusursuz cupcakeler yapabiliriz. Bunu başarmak o kadar da zor olmamalı değil mi?

Derlemiş olduğumuz notlarımız şöyle;

EN İYİ MALZEMELERİ KULLANIN
Taklit ile gerçek vanilya ekstresinin arasındaki farkı gözardı ediyor ya da işlenmiş kakaonun çok da önemli bir ayrıntı olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Malzemenin en kaliteli olanının kullanılmasının ne denli büyük bir fark yarattığını deneyimlerinizle daha iyi anlayacaksınız. Yapay olanın yerine kullanacağınız saf vanilya özütünün zengin ve şaşırtıcı lezzet derinliğini tattığınızda buna inanamayacaksınız…

MALZEMELERİ ODA SICAKLIĞINA GETİRİN
Dolaptan çıkardığınız gibi kullanacağınız malzemelerin sorunsuz birleşmeyeceği gerçeğini unutmayın! Zayıf bir birleşmeyle ortaya çıkan cupcakeler, hafif ve kabarık olmak yerine yoğun ve ağır kekini önümüze sunacaktır.

FAZLA ÇIRPMAYIN
Fırıncılık bir bilimdir.
Karıştırma süresinin ne denli önemli olduğu kulağımıza daima çalınmış olan bir gerçektir. Malzemeleri çok fazla çırpmanız yaratmış olduğunuz hava kabarcıklarının çok fazla basınca maruz kalması ve ezilmesi anlamına gelir. Sonuç ise, yer yer devasa yarıklar, patlamış bir volkanik dağ görüntüsü dışında bir şey değildir. Yani nazik bir çırpma ve kararında bir çırpma süresi en önemli püf noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

KULLANACAĞINIZ KABA DİKKAT EDİN
Cupcake, pişirmede kullacağınız kap son derece önemli! Hazır satılan cupcake kalıplarını kullanmanız bu tarifler için yeterli. Hamur miktarını da ortalama, her kap için iki yemek kaşığını geçmeyecek şekilde ayarlamalısınız.

FIRIN ISISINI ÖNEMSEYİN
Yaklaşık her tarifte temel prensip edindiğimiz ‘önceden ısıtılmış’ altın kuralı burada da geçerliliğini koruyor. Cupcake pişirilmesinde fırının ısısı son derece önemlidir. Isıttığınız fırının ısısının düşmediğinden de emin olmasınız. Keza cupcakeleriniz, ısısı düşmüş bir fırına alırsanız tüm serüveni berbat etmiş olma olasılığınız yüksek. Bu noktada fırınınızın termometresine yatırım yapmalı ve pişirme esnasında fırının kapağını açmamalısınız.

SOĞUMA ESNASINDA ONLARI KALIPLARINDA BIRAKMAYIN
Fırında kusursuz pişmiş olan cupcakelerinizi, kalıplarına terk etmeyin… Fırından çıkardığınızda onları mutlaka kalıplarından ayırın ve farklı bir yerde soğumaya bırakın. Eğer onları kalıplarında bırakırsanız pişme aşamasının devam etmesine neden olabilirsiniz.

KREMA NOKTASINDA BONKÖR DAVRANIN
Nefis minik kekler elde etmiş olabiliriz. Ancak onları masal kahramanına dönüştürecek olan leziz kremaları. Krema konusunda bonkör davranmazsak onları ihtişamlı görüntülerinden mahrum bırakmış olabiliriz. O yüzden bol bol krema ile süsleyin.

ONLARI MUTLAKA SOĞUTUN
Harika kekleri pişirdik ve kusursuz bir görüntü için kremalarını da üstüne ekledik. Şimdi ise bu harika cupcakelerimizin ihtişamlarını kaybetmemeleri adına zamanı durdurma vakti! Kremalarını da ekledikten sonra cupcakelerinizi buzdolabına koymanız, görüntülerinin bozulmamasını ve kusursuz sonucun uzun vadeli olmasını sağlayacaktır.

Paylaş