Konu: Çedar / Konuşanlar: Macrocenter

Konu: Çedar / Konuşanlar: Macrocenter

Eğer çedar peynirine, annatto gibi baharatlar ilave edilirse, keskin bir tadı olan bir peynire dönüşebilir. Somerset’deki İngiliz Cheddar köyünde ortaya çıkan çedar kırık beyaz veya turuncudur. Çedar peynirinin modernizasyonu ve standardizasyonunun merkezinde 19’uncu yüzyılda Somerset’te sütçülük yapmış Joseph Harding vardır. Teknik yenilikleri, süt hijyeninin teşviki ve modern peynir yapımı tekniklerini gönüllü yaydığı için Harding, “Çedar peynirinin babası” seçilmiştir. Harding yöntemi, çedar üretimi için bilimsel ilkelere dayanan ilk modern sistemdir. Peynir babasının oğulları Henry ve William Harding, Avustralya’ya Çedar peyniri üretimini tanıtmak ve Yeni Zelanda’da peynir endüstrisinin kurulmasını kolaylaştırmıştır.

Bunlar ne ki? Bize bilmediklerimizle gel diyorsanız, kağıt kalem hazır mı? Çedar testine giriyoruz! Şaka şaka… Test mest yok, bunlar hep siz ne yediğinizi bilin diye… 

1. Çedar peynirleri sadece, bölgesinin yani ortaya çıktığı Somerset’te onun ötesinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde de üretilmektedir.     

2. Cheddar, İngiltere’deki en popüler peynir olup, ülkenin 1,9 milyar sterlinlik yıllık peynir pazarının% 51’ini oluşturmaktadır. 

3. Çedar peyniri Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok kullanılan ikinci peynirdir, ikincisi mozzarella peyniridir ve kişi başına yıllık ortalama 10 kilo (4.5 kilogram) tüketilmektedir.  

4. “Çedar peyniri” genel adıdır, herhangi bir ülkede farklı bir ismi yoktur.

5. Tat ve görünüşte Kırmızı Leicester’a benzediği için, bazen Kırmızı Çedar olarak da bilinir. 

6. 1840’da düğün hediyesi olarak Kraliçe Victoria’ya 1000 kilogramın üzerinde dev bir çedar peyniri dolabı sunulmuştur. 

7. Geleneksel olarak üretilen çedar peyniri, eski yöntemlerle Wells Katedrali’ne 48 kilometre mesafede yapılır.  

8. Çedar peynirinin 12’inci yüzyıldan beri üretildiği tahmin ediliyor.

9. Alternatif bir tarih bilgisi daha: Romalılar, çedar tarifini Fransa’nın Cantal bölgesinden İngiltere’ye getirmiş olabilir.   

10. Birinci Dünya Savaşı’ndan önce Britanya’da 3.500’den fazla peynir üreticisi vardı, ancak İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra 100’den az kişi kaldı.     

11. ABD Tarım Bakanlığı araştırmalarına göre, Çedar peyniri dünyanın en popüler peynir çeşidi. 

12. Yerel efsaneye göre çedar peyniri, 800 yıl önce, bir sütçü kızının yakındaki Cheddar Gorge mağaralarında bir kova süt bırakması ve bir süre sonra sütün peynir haline döndüğü zaman geri dönmesi durumunda tesadüfen ortaya çıkmıştır.  

13. İlginçtir; İngiltere’nin Somerset kentindeki Cheddar Gorge’deki mağaralar 7 derecelik sabit bir sıcaklıktır ve peynirin olgunlaşması için en uygun sıcaklığı sağlar.  

Paylaş