Kestanenin Faydaları

Kestanenin Faydaları

Kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kestane, pek çok tarifi süslemeye başladı bile. Yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra pek çok özelliği ile de şaşırtıyor. Kestanenin faydalarını sizin için araştırdık.

1- Çölyak Hastalarına Güzel Haber

Çoğu glütensiz tarifte kestaneye mutlaka yer verilir. Bunun nedeni ise kestanenin glüten içermemesi ve çölyak hastaları için uygun bir yiyecek olması.

2- Güçlü Bir Antioksidan

Kestane, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengin. C vitamininin vücuda sağladığı yararlar da malum; güçlü dişler, kuvvetli kemikler ve hücre duvarları. C vitamini aynı zamanda bazı kanser risklerini de azaltıyor.

3- Enerji Seviyesini Düzenler

Kestane sadece C vitamini bakımından değil karbonhidrat bakımından da zengin. Her ne kadar karbonhidrat bakımından zengin olsa da şunu unutmamak gerekir ki kestanenin içindeki karbonhidratlar diğerlerine oranla sindirimi biraz daha yavaşlatabilir.

4-Kolesterolü  Düşürür!

Kestaneler, günlük lif ihtiyacımızın neredeyse %21’ini karşılayabilir. Bu, kolesterol bakımından da önemlidir. 100 gr kestanede ortalama 3 gram lif bulunur.

5- Folik Asit İçerir!

Günlük folik asit ihtiyacınızın %35’ini 2-3 tane kestaneden alabilirsiniz. Diğer adıyla folat, suda çözülebilir B vitaminidir ve özellikle hamile bayanlar için ideal bir seçim olabilir. Özellikle kırmızı kan hücrelerinin, DNA ve RNA hücrelerinin oluşumuna imkân sağlar. Folat, o kadar güçlü bir etkiye sahiptir ki pek çok üretici 1998 yılında ekmeklere, makarnalara ya da diğer tahıllı ürünlere bu takviyeyi yapmıştır.

 

Paylaş