Issız Muhteşem Ege Koyları

Issız Muhteşem Ege Koyları

Mavi yolculuk kimin hayali değildir ki? Öyle uzaklara gitmeye gerek yok üstelik… Türkiye, tekne sevdalıları çin demirleyebilecekleri bir “koylar cenneti” gibi. Sizin için henüz büyük kalabalıklar tarafından keşfedilmemiş, tekne seyahatlerinizin vazgeçilmezi olacak muhteşem Ege koylarını mercek altına aldık…

ÇATI KOYLARI

1438387200-4519388b3ddcb3d3470e3e3f5033ce47

Gökova Körfezi’nde Bördübed Limanı içinde yer alan, birbirine yakın iki koy olan Küçük Çatı ve Büyük Çatı Koyları doğal liman görünümünde ve Marmaris karayoluna 1,5 km mesafede. Bu koylara karadan ulaşım yok ve ikisi de birer doğa harikası. Küçük Çatı ve Büyük Çatı Koyu’nun çevresi çam ve günlük ağaçları ile kaplı. Çatı koyları çok küçük koylar olduğundan aynı anda bir-iki tekne alabiliyor. Rüzgarlı havalarda tekneler için güvenilir bir demirleme yeri olan bu tertemiz koyların yakınlarında yerleşim ve konaklama tesisi bulunmuyor. Rüzgara korunaklı yapısı nedeniyle deniz bir çarşaf gibi.

BENCİK KOYU

1438387200-363a57e9bfa6c7f63963237669bb1522

Bencik Koyu, Gökova Körfezi ve Hisarönü Körfezi’nin arasında yer alıyor. Doğal limanlardan biri olan Bencik Koyu Datça Yarımadası’nın en dar noktası ve yatlar tarafından en çok tercih edilen koylardan biri.

Koyun girişinde bulunan Dişlice Adası kaya duvarlarıyla büyüleyici bir manzara sunuyor. MÖ 540 yılında Persler, Ege kıyılarının işgali sırasında bu koya kadar gelmişler. Bu nedenle Herodot eserlerinde Bencik Koyu’ndan bahsetmektedir…

Sert rüzgarlara karşı korunaklı yapısı ve pırıl pırıl deniziyle saklı bir cennet gibi Bencik Koyu. Koyda sadece bir kamu kurumunun dinlenme tesisi yer alıyor. Ancak burada konaklamak mümkün değil. Koydan yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle yarımadanın diğer tarafı; Bördübet Koyu’na geçilebiliyor.

OKLUK KOYU

1438387200-127a48ae5ffa9c0e922e4e4802ededa7

Okluk Koyu Türkiye’nin en güzel koyları içinde Gökova’nın Değirmen Bükü içinde yer alıyor. 21 yıl önce cumhurbaşkanlığı yazlık konutunun bu koyda yer almasından dolayı genel koruma kapsamında koya giriş yasaktı. Koyda uygulanan yasakların ortadan kalkmasıyla teknelerin uğrak yeri haline geldi. Daha önce demirleme yasağı olan koyda tekneler dolaşıp köşkün iskelesi hariç istediği yere demir atıp bağlanırken, insanlar da köşkün çevresindeki alanda rahatlıkla piknik yaparak denize girmeye başladı. .Okluk Koyu doğasının güzelliği yürüyüş alanları ve temiz deniziyle gelen tatilcileri büyülüyor. Mavi yolculuğa çıkanlar tarafından muhteşem manzarasıyla favori koylardan biri olan Okluk Koyu, ünlü denizci Sadun Boro’nun çok sevdiği koylardan biri ve burada bir çam ağacı çeşidini koruması altına almış ve bu çamın ismi artık Sadun Boro Çamı olarak geçiyor. Koyda iki iskele bulunuyor. Okluk Koyu’na Muğla-Marmaris karayolundan ulaşım mümkün…

KÜÇÜK KARGI KOYU

1438387200-309aa5c4401b6c497d0a1953149d58c9

Diğer adı Günlüklü Koyu adını burada çok yetişen Günlük ağaçlarından almıştır. Bu ağaçlar dünyada sadece California’da ve Fethiye’de yetişiyor. Muğla Karayolu üzerinde ve Fethiye’ye 3 kilometre mesafede yer alan Küçük Kargı Koyu doğal bir akvaryum görünümündedir. Ender bulunan ve geniş gölgeler yaratan Günlük ağaçları güzel kokular yayarak serinlemenizi sağalayacaktır. Burası Meltem rüzgarlarına da açıktır ve dalış yapmaya seven tatilcilerin yeni gözdesidir. Tekneler için de müsait bir kum zemine sahiptir. Eşine az rastlanan güzellikte olan bu koy kamp yapmaya da uygundur. Kendi aracınızla bu koya gitmek istiyorsanız Fethiye’den sonra Günlüklü tabelalarını takip ederek buraya ulaşabilirsiniz. Küçük kargı koyunun 500 metrelik bir sahili vardır ve konaklama imkanları vardır. Etrafında birkaç km mesafede başka koylar da bulunmaktadır.

 

Yolculuğunuz esnasında Selimiye Fine Food, Bodrum Konacık, Turgutreis D-Marin, Yalıkavak ve Yalıkavak Palmarina’daki mağazalarımıza uğrayarak eşsiz lezzetleri keşfetmeyi unutmayın!

 

 

 

 

 

 

Paylaş