İncir-Hurma Tatlısı ve Mahlepli, Tarçınlı Sos

Hazırlanışı:

Orta boy bir kaçarolada krema ve toz şekeri, kısık ateşte, şeker tamamen eriyene kadar karıştırarak ısıtın. Doğranmış incir ve hurmayı ilave edip, ara sıra karıştırarak, yarım saat pişirmeye devam edin. Karışımı el blenderı yardımıyla püre haline getirin; soğumaya bırakın.

Mahlepli Tarçınlı Sosu hazırlamak için küçük bir kaçarolya krema, süt, toz şeker, tarçın ve mahlebi ilave edin. Karışımı kısık ateşte, ara sıra karıştırarak, kaynama noktasına ulaşana kadar ısıtın. Küçük bir kasede mısır nişastasını 2 tatlı kaşığı su ile karıştırın. Nişastayı sos karışımına ekleyip karıştırın. Sosu bir taşım kaynatıp ateşten alın.

İncir hurma tatlısını servis etmek için, silindir kurabiye kalıbı ya da su bardağı ile hazır pandispanyadan 8 adet daire kesin. Her bir servis tabağına 3 çorba kaşığı kadar Tarçınlı-Mahlepli Sos dökün. Tabakların ortasına birer adet pandispanya yerleştirin. Pandşspanyanın üzerine incir-hurma püresinden 3 çorba kaşığı kadar koyup spatula ile üzerini düzeltin. İncir-hurma tatlılarını birer top vanilyalı dondurma ile hemen servis edin.

Paylaş