Bilim ve Hindistan Cevizi Suyu

Bilim ve Hindistan Cevizi Suyu

Hindistan cevizi son senelerin en popüler meyvelerinden biri haline geldi. 

Evet, ceviz değil, aslında o bir meyve. 

Olgunlaşması aşağı yukarı 12 ay kadar alan meyvenin içinde bir çeşit su var. Bu su genç, yani henüz olgunlaşmamış Hindistan cevizlerini besliyor ve olgunlaşmalarını sağlıyor. 

Bilimle ne ilgisi var diye düşünüyorsunuzdur belki. 

Şöyle söyleyeyim, bu meyvenin o kadar fazla ve farklı özellikleri var ki, bilim onu özel bir konuma oturtmuş durumda. Ben de sizlerle son gelişmeleri paylaşmak istiyorum. 

Söz, fazla uzatmadan sizi uyutmadan yapacağım bu işi. Korkmadan okumaya devam edebilirsiniz. 

İlk olarak Hindistan cevizi sütü ile suyunun arasındaki farkı belirleyelim. 

Sütü meyvenin etini su ile karıştırdıktan sonra süzerek elde ediliyor. Yağ oranı oldukça yüksek, su oranı ise %50 civarı. Diğer taraftan meyvenin suyu ise %94 civarı su ve çok az yağdan oluşuyor. 

Bilimsel araştırmalara göre bu kocaman meyvenin insanlar için büyük ölçüde faydalı olduğu bir gerçek.

Peki bilim adamları tam olarak ne tür faydalarını keşfetmiş Hindistan cevizi suyunun? 

US National Library of Medicine / Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Tıp Kütüphanesi https://www.nlm.nih.gov verilerine göre, araştırma sonuçlarına dayanan harika faydaları paylaşmak istedik… İşte size bu leziz içeceği günlük beslenmenize eklemeniz için 6 farklı bilimsel sebep:

1. İçerdiği antioksidanlar o kadar güçlü ki, hasta karaciğerin üzerinde önemli ve olumlu etkileri görülmüş. Karaciğerinizi beslemek, ona destek olmak ve korumak istiyorsanız her gün bir su bardağı kadar içmeyi ihmal etmeyin.

Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24835026

2. Kan şekeri üzerinde olumlu etkisi olduğu için diyabet hastaları için özellikle faydalı. Ayrıca böbrekleri koruma özelliğine sahip. 

Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25651375

3. Böbrek taşlarını eritmeye yönelik faydalı, hatta oluşmalarını önleyici nitelikleri mevcut. 

Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23489503

4. Kalp sağlığına katkıda bulunabiliyor. Bir araştırmada hem kolesterol hem de trigliserid ölçülerinde kullanılan kolesterol ilaçları kadar etkili olabileceği görülmüş.

 Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18809454

5. Yüksek tansiyon hastalarına günlük içirildiği takdirde tansiyonu düşürmekte oldukça etkili olduğu farkedilmiş.           Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15892382

6. İçerdiği magnezyum, sodyum, potasyum ve kalsiyum dolayısıyla hem egzersiz sonrası hem de bağırsak rahatsızlıkları esnasında kaybedilen mineralleri telafi ediyor. Bilim adamları satılan spor içecekleri ile kıyaslanabilecek kapasite gösterdiğini söylüyor.

 Araştırma kaynağı: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12056182

Nasıl? Hemen şimdi gidip Macrocenter’dan bir kasa Hindistan cevizi suyu alıp dolabınızı doldurmak istiyorsunuz değil mi?

Unutmadan… Ayrıca bu hafif tatlı leziz içeceği smoothie, salata sosları, chia puding, ve günlük su tüketiminizin bir parçası olarak da kullanabilirsiniz.

Eyvah… Ya şimdi bu yazıyı okuyan herkes Macrocenter’a hücum edip tüm Hindistan cevizi sularını alırsa!

Ben önlemimi aldım. Buzdolabım dolu!

Paylaş