Geleneksel Türk Mutfağı’nın En Sevilen Baharatları ve Şifaları

Geleneksel Türk Mutfağı’nın En Sevilen Baharatları ve Şifaları

Lezzetli yemeklerin sırrı ustaca harmanlanmış baharatlarında gizli. Geleneksel Türk Mutfağı’nın tüm dünyada sevilmesinin en önemli sebeplerinden biri de sağlık deposu çeşniler. Enfes baharatların kullanım alanları ve şifalarına birlikte göz atalım

Biberiye
Sıklıkla hoş bir koku ve aroma vermesi için kullanılan biberiye güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Stresi yenmek için de kullanılan bitkiyi taze ya da kurutulmuş olarak yemek veya salatalarınızda kullanabilirsiniz.
Damla Sakızı
Muhallebi, dondurma ve Türk Kahvesi’nin lezzetine lezzet katan aromatik damla sakızı mide sağlığı ve sindirim sistemi için çok faydalı.
Defne Yaprağı
Et ve balık yemeklerine hoş koku vermesi için tercih edilen aromatik defne yaprağı vücut direncini arttırır. Antiseptik özelliği ile hastalıklara karşı kalkan oluşturur.
Havlıcan
Zencefilgiller familyasından olan bitki çay gibi demlenerek ya da hamur işlerine katarak tüketilir. Balla karıştırıldığında kuvvet verici etkisinden dolayı çocuklarda kullanılır.
Kakule
Sütlü tatlılar, hoşaflar, çay ve kahve gibi sıcak içeceklerde çeşni olarak kullanılır. Yoğun aroması ve kekremsi tadıyla son dönemlerde smoothie’ler için de aroma oluşturuyor. Hafızayı güçlendirdiği söylenen kakule nefesi de tazaleyerek ağız kokusunu giderir.
Karanfil
S
iyah çay içinde aroma verici olarak ya da bitki çayı olarak tüketilen karanfil bilinen en güçlü doğal antiseptiklerden biri. Asırlardır tıp sektöründe de kullanılan bitkinin diş ağrısına iyi geldiği söyleniyor. Bulantı ve şişkinlik için de kullanılıyor. Nefes kokusunu tazelemesi de tercih edilme sebeplerinden biri.
Kekik
Et yemeklerinin vazgeçilmezi kekik, Türk Mutfağı’nda olduğu kadar Dünya Mutfağı’nda da yaygın. Cilt sağlığından yüksek tansiyona, kalp sağlığından saç bakımına kadar çok geniş bir kullanım yelpazesi olan kekik, yemeklerin çeşnisi olması dışında çay gibi demlenerek de kullanılıyor.
Kimyon
Köftenin ve etli yemeklerin başının tacı olan kimyon yoğun bir esansa sahip. İçerisinde kimyon kullanılmış bir yemeği metrelerce öteden fark etmek mümkün. Astımın en büyük doğal düşmanlarından biri olan kimyon, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.
Kişniş
Dolmalarda, pilavlarda, balıklarda, çorbalarda… Aklınıza gelebilecek birçok yemekle uyum içinde olan kişniş; Geleneksel Türk Mutfağı’nın en sevilen baharatlarından biri. Tavuk etinin terbiye edilmesinde kullanılan kişniş, bakterilerin öldürülmesinde de rol oynar.
Misk
Yahni ve fırın yemeklerinde çokça tüketilen misk kalp sağlığını korumakla bilinir. Hafızaya olumlu etkileri olduğu söylenen baharatın balık yemeklerinde de kullanımı yaygındır.
Muskat
Tatlı ve sulu bir meyvenin çekirdeği olan muskat patates ve et yemeklerinden çorbalara kadar birçok alanda kullanılır. Mide rahatsızlıklarına faydaları bilinen muskatın antiseptik özelliği de vardır.
Nane
Yoğun esansı ile tatlılara ve yemeklere lezzet katan nane en sık kullanılan baharatlardan biridir. Salataların ya da çorbaların üzerine serpmekten, et yemeklerine; sıcak ya da soğuk içeceklerden, tatlılara kadar birçok alanda kullanılan nane ferahlatıcı etkiye sahiptir ve en çok kullanılan doğal aromadır. Solunum yollarınafaydalı olduğu bilinen nane soğuk algınlığı için de tercih edilir.
Safran
İlaç, gıda, kozmetik ve boya sanayiinin organik mucizesi safran çorba, pilav ve et yemeklerinde tercih edilir. Çay olarak da tüketilen baharatın PMS döneminde etkili olduğu biliniyor.
Sumak
Balık, tavuk, hindi ve kırmızı et yemeklerinde kullanılan sumak soğanlı salatalarda da tercih ediliyor. Hazmı kolaylaştırıcı ve şekeri dengeleyici etkisi bulunuyor.
Tarçın
Geleneksel Türk Mutfağı’nın tatlı ve tuzlu bir çok yemeğinde var olan tarçın harmanlandığı her şeyi daha lezzetli hale getiriyor. Tansiyonu ve kan şekerini dengeleyen tarçını suyunuzun içine bir çubuk katarak dahi kullanabilirsiniz. Tatlı ihtiyacını gidermesiyle de bilinen tarçını yoğurda karıştırıp yemek de pratik alternatifler arasında.
Zahter
Kekiğe olan bezerliği ile bilinen baharat zahter çay olarak tüketilebilir ya da sıcak içeceklere ilave edilebilir. Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelen zahter enfes bir kahvaltılık olabilir.
Zerdeçal
Mevsim geçişlerinde bağışıklığı arttırarak sizi hastalıklara karşı koruyan zerdeçal çorba ve salatalar için mükemmel. Kan dolaşımını hızlandırarak vücut ısısını dengeleyip, karaciğer sağlığını koruyan mucizevi bakaratı mutfaklardan eksik etmemek gerek.

Lezzet ve sağlıkla..

baharat

Paylaş