Füme Somonlu Otlu Krepler

Malzemeler:
Otlu Krepler için;
1 su bardağı (250 ml) un
1 çorba kaşığı (15 ml) şeker
2 adet yumurta
1 su bardağı (250 ml) süt
2 çorba kaşığı (30 ml) + 3 çorba kaşığı (45 ml) tereyağı
2 çorba kaşığı (30 ml) dereotu, doğranmış
2 çorba kaşığı (30 ml) frenk soğanı, ince doğranmış
2 çorba kaşığı (30 ml) maydanoz, ince doğranmış
Frenk Soğanlı Krem Peynir için;
¾ su bardağı (180 ml) krem peynir
2 çorba kaşığı (30 ml) frenk soğanı, ince doğranmış
Taze çekilmiş karabiber
Servis için;
8 dilim füme somon
10-12 adet kuşkonmaz, sert kısımları alınmış
2 çorba kaşığı (30 ml) somon havyarı

Hazırlanışı:
Un, şeker, yumurta, süt ve tereyağını geniş bir kasede çırpma teli yardımıyla homojen ve pürüzsüz bir karışım elde edene kadar karıştırın. Dereotu, frenk soğanı ve maydanozu da ekleyip bir tur daha karıştırın. Krep tavasını orta ateşte ısıtıp bir tatlı kaşığı tereyağı ile yağlayın. Krep karışımından 1/3 su bardağı kadarını tavaya ilave edip tabanını ince bir katman halinde kaplayacak şekilde yayın. Krepin her bir yüzünü 1-1,5 dakika kadar pişirip tavadan alın. Aynı işlemi krep karışımı bitene kadar tekrarlayın. Krepleri sıcak tutun.
Kuşkonmazları uygun ebatta bir tencerede tuzlu suda 1-2 dakika haşlayın. Buzlu suya aktararak şoklayın. 2-3 cm uzunluğunda doğrayın.
Küçük bir kasede krem peynir ve frenk soğanını çırparak karıştırın. Taze çekilmiş karabiber ile tatlandırın. Her bir krep içine frenk soğanlı krem peynir, birkaç dilim füme somon ve bir miktar kuşkonmaz yerleştirip krepleri katlayın. Servis tabaklarına aktarın. Füme Otlu Somonlu Krepleri krem peynir ve somon havyarı ile süsleyip servis edin. Afiyet olsun.

Paylaş