Filozofların Bisküvisi Ormana Giderse

Filozofların Bisküvisi Ormana Giderse

Almanya’dan çıkan Leibniz bisküvileri, ‘Leibniz Keks’ olarak da bilinir. Tarihi ise çok eskiye 1891 yılına kadar dayanır. Markanın en meşhur bisküvi çeşidi olan Leibniz Butter Biscuits’in reçetesi tam 125 yaşındadır ve hala daha aynı lezzeti koruduğu, senelerdir konuşulmaya devam eder. Ve söylenen odur ki, bu bisküvinin ilham kaynağı, Fransız ‘Petit-Beurre’leridir ve altını çizmek gerekir ki, şeklinden başlayarak, ikisi arasında bir hayli benzerlik vardır. 

Bu arada bisküvinin adı yani ‘Liebniz’ size garip gelebilir çünkü marka adını filozof Gottfried Wilhelm Leibniz’den alır. Şaşırtıcı değil mi? Peki neden biliyor musunuz? Altında felsefi bir neden aradığınızı duyuyoruz ama aslında bakarsanız bu sadece o zamanın modasının yansıması. O dönemde yemeklere ve yiyeceklere tarihi figürlerin isimlerini vermek popülermiş. Leibniz de, bisküvinin üretildiği Hannoverliymiş. 

Leibniz’in dünya çapında üne sahip -bir felsefeciden daha fazla- bisküvilerinden efsanelerinin başında çikolata kaplı ‘Choco’ derisi geliyor. Ama bir versiyonu var ki, dünya üzerindeki tüm çocukların aklını başından alıyor! Bir Gottfried Wilhelm Leibniz sözüyle bitirelim bu hikayeyi; “Şimdi, gelecekle birlikte büyüktür.” Yani diyor ki, hayvan şekillerindeki Leibniz bisküvileri ‘Leibniz Zoo Jungle Biscuits’ Macrocenter’larda sizleri bekliyor! Çünkü gelecek nesil bizim her şeyimiz ve onlar her şeyin en iyisini hak ediyor!

Paylaş