Diller Farklı Keyifler Aynı: Dünyanın En İyi 10 Kahvaltısı!

Diller Farklı Keyifler Aynı: Dünyanın En İyi 10 Kahvaltısı!

Kahvaltı, günün en önemli öğünü; hani şu ‘padişahlar gibi’ edilmesi önerilen ama işe yetişme çabalarından, e-mail okuma trafiğinden ya da ‘Yapılacaklar Listesi’nin yoğunluğundan dolayı bir türlü hakkı verilemeyen güne başlangıç anı… Hafta sonu şölen edasında geçen kahvaltılar, bazen hafta içi ‘eder’ini bulamıyor olsa da yine de güne taze bir başlangıç için her zaman ideal. Peki bu ‘ideal’ kelimesi dünya sofralarında nasıl hayat buluyor? MacroMore editörleri, dünyanın en iyi 10 kahvaltısını sizin için araştırdı. Siz şimdi kendinize güzel bir ev yapımı kahveli sıcak çikolata koyun ve arkanıza yaslanın; dünyada kısa bir yolculuğa çıkıyoruz!

1- İngiliz Kahvaltısı!
Sosis, yumurta, mantar, fasulye, mücver ve tost ile çeşitlenen; 1 fincan çayın eşlik ettiği kahvaltı. İlginç olan kısmı, kahvaltı seçeneklerinin içinde çikolatalı pudingin bile yer alma potansiyelini barındırması…

ALMAN KAHVALTISI

2- İsrail Kahvaltısı!
Daha önce duydunuz mu bilmiyoruz ancak son yıllarda otellerin sunumları ile popülerleşmeye başladığı, duyumlar arasında! Kahvaltı çok sayıda peynir çeşidi ile ünlü. Yanı sıra taze sıkılmış meyve suları, zeytin, yağ, taze ekmek ve reçel de çeşitler arasında.

israil kahvaltısı
3- Hollanda Kahvaltısı!
Ağırlıklı olarak ‘stroop’ adı verilen koyu bir şerbet ile ikram edilen elmalı pancake’lerden ibaret.
hollanda kahvaltısı

4- İspanyol Kahvaltısı!
Pan a la Catalana ya da Pan con Tomate denilebiliyor. Taze sarımsak ve domatesi ekmek ile harmanlayıp tuz ve zeytinyağı ile bir araya getiriyorsunuz. Üst kısmına tazecik peynir, sosis ya da istediğiniz başka malzemeyi ekliyorsunuz ve oluyor size enfes bir tarif.
1462060800-894f7bfa196d9242f331b90db6de640e
5- İsveç Kahvaltısı!
Pannkakor adı verilen bir İsveç pancake’i… Yağ, un ve yumurta karışımından elde edilen bir hamur; krepe benziyor, meyve dolgusu ile servis ediliyor.

isveç kahvaltısı
6- İtalyan Kahvaltısı!
Belki de içlerinde en ağır olanı… Bazen kocaman peynirli bir pizza bile yenebiliyor! Cappuccino eşliğinde servis edilen kruvasan da olmazsa olmazlardan.

italyan kahvaltısı
7- Alman Kahvaltısı!
Alman sosisi, çeşit çeşit peynir ve ekmekten oluşuyor. Bu lezzetlere eşlik eden bir de kahraman var tabi; kah-ve!

1462060800-db4101fc734feff6fdec7d83fe1a7023
8-  Fransız Kahvaltısı!

Sözlerimize bir melodi ile başlayalım; ah, le croissant, le croissant, how I love le croissant! Evet, kruvasan Fransız kahvaltısının baş tacı; bademli, çikolata ya da kremalı fark etmez. Lezzeti her zaman efsane!

fransız kahvaltısı
9- Hindistan Kahvaltısı!

Biberiye, patates, mercimek, sebzeli sosis, muzlu tosttan oluşan bir kahvaltı. Biraz kafa karıştırıyor olsa da zevkler ve renkler meselesi.

hindistan kahvaltısı
10- Geleneksel Türk Kahvaltısı!

Gelelim bize, gelelim kültürümüze, geleneğimize. Geleneksel Türk kahvaltısı deyince pek çok sahne canlanır gözümüzde; yumurtalar, peynirler, dalından sofraya domatesler, yeşilbiberler, ince belli bardakta yerini almış tavşankanı Türk çayı… Bir de Anadolu Lezzetleri var tabi, buram buram ‘geleneksel’ kokan. Onlardan biri Osmanlı Dönemi’nden bu yana, Hatay sofralarından eksik olmayan bir lezzet; Amanos Dağları’nda yetişen Zahter. MacroCenter raflarında sizi bekleyen bu benzersiz lezzeti mutlaka deneyimleyin!

türk kahvaltısı
Dünyadaki kısa yolculuğumuz, 10 farklı dil, 10 farklı kahvaltı ile burada son buluyor. MacroMore dünyasında sizi daha pek çok lezzettin, bilginin, bilinmeyenin, kısaca ‘hayata dair her şey’in beklediğini hatırlatarak sözlerimize nokta koyalım…

Yeniden görüşmek üzere!

Paylaş