Dijital Detoksun Yolları

Dijital Detoksun Yolları
Dijital olarak bağlanmanın günlük hayatımızda zorunluluk olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Dünyanın öbür tarafındaki arkadaşlarımızla iletişim kurabiliyor ve son dakika yaşananları birkaç saniye içinde öğrenebiliyoruz. Dünya tam anlamıyla parmak uçlarımızda. Ancak elektronik cihazlarınız hem fiziksel hem de zihinsel sağlığınızı etkilemektedir. Sosyal anksiyete bozukluğu, uykusuzluk, baş ağrısı ve göz yorgunluğu, dijital olarak her zaman bağlı olmanın getirdiği olumsuz sonuçlardan sadece birkaçıdır. Akıllı telefonlarınızı bir kenara bırakıp hayata zaman ayırmanın vakti geldi!Dijital bir dünyada olmanın getirdiği sorunları azaltmanıza ve dijital olarak detoks yaparak daha sağlıklı bir yaşam tarzınıza sahip olmanıza yardımcı olacak birkaç yolu vardır:

Akıllı Telefonunu Bir Kenara Bırak ve Sosyalleş
Sosyal becerilerinizi güçlendirin! Çünkü araştırmalar, en etkili sohbetlerin yüz yüze olduğunu gösteriyor.

Haber Okumak Bir Gazete Satın Alın
Gazetelere oldukça düşük ücretler ile sahip olabilirsiniz. Telefonda haber okumamanın en önemli faydası, bir makale okurken dikkatinizi dağıtacak bildirimlerin olmamasıdır. Bu sayede gazete, makalenizi gönül rahatlığıyla bitirme şansı sunar.

Telefonunuzu Yatağınızdan Uzak Tutun
Gece yatarken telefonunuzu yatağınızdan uzak tutmanız demek gelen mesajlara cevap verememeniz ve rahat bir uyku çekmeniz anlamına gelir.

Müzik Olmadan Çalışın
Parkta ve spor salonunda spor yaparken dinleyebilirsiniz. Ancak iş yerinizde çalışken müzik dinlememeniz kolay analiz etmenizi sağlar.

Selfie Çekmeyin, Aynaya Bakın
Telefonunuz ile selfie çekmek yerine, onu bir kenara bırakın ve aynaya bakın… Telefondan bağınız koptukça benliğinize olan saygınız artacak ve farklı yeteneklerinizi keşfetmek için kendinize şans tanımış olacaksınız.

Sosyal Medyaya Bir Mola Verin
Sosyal medya uygulamalarını telefonunuzdan silin ve telefonunuz ile olan bağlantınızı kesin! Her 2 dakikada bir gelen Instagram bildirimlerinden kurtulun. Zamanınızı kendinize ayırın…

Bir Hobi Edinin
Çoğumuz zamanımızı dijital aygıtlar ile öldürmekteyiz. Bunun yerine dijital dünyaya bir ara verin ve bunun yerine bir müzik aleti çalmayı öğrenin ya da satranç oynamayı öğrenin. Boş zamanlarınız için kendinize bir hobi edinin!

Telefonunu Kapat
Sürekli telefonda olmamak ve onu kapatarak uzaklaşmak zor biliyoruz. Ancak bunu yaptığınızda dünyayı daha farklı görmeye başlayacağınıza eminiz.
Paylaş