Pate Yemenin Doğru Şekli

Pate Yemenin Doğru Şekli

Pate genel olarak Avrupa’da Noel sezonunda daha çok yenir. Ama tabii ülke ve şehre göre bu alışkanlık değişebiliyor.

Patenin doğum yeri olan Strazburg Fransa’da her köşede bir ‘pateci’ bulmak mümkün. Yaz veya kış, Noel veya Paskalya pek farketmiyor.

Özellikle ‘şık’ restoranların menülerinde yer alan, Paris havaalanında harıl harıl insanların satın aldığı ve yemek kültürü konusunda bilgili olduğunu göstermek isteyen kişiler tarafından ikram edilen bir ‘gurme’ karışım.

İsli balık türleri ve hayvanın farklı yerlerinden elde edilen tariflerden oluşabiliyor pate. Ben bu yazıda ördek ve kaz ciğeri patesini ele alacağım.

Birçok kişinin aşkla ve hasretle rüyasında bile görebileceği bu enteresan yiyeceğin servis ederken onun tadını daha da iyi ortaya çıkarabilecek bazı kurallara dikkat etmek gerekiyor.

İlk olarak patenizi servis etmeden hemen önce buzdolabından çıkarın. Oda sıcaklığında erimeye başlar, güzel olmaz.

İkinci önemli unsur ise ne zaman servis edeceğiniz. Pateden akşam yemeği için ana yemek olmaz. Ya öğle yemeğinde güzel bir salatanın protein bölümü olur, ya akşam yemeğinde antre (başlangıç) olabilir veya son olarak yemek öncesi bir aperatif yanında ikram edilebilir.

Pate hafif tuzlu, yumuşak ve sürülebilir bir kıvamı olan bir yiyecek olduğu için, yanında bu özellikleri dengeleyecek ve ortaya çıkaracak kıtır ekmek ve bir çeşit tatlı bir karışım gerekir. Genellikle bu tatlı karışım chutney veya reçel olur.

Ben özellikle soğan reçeli, mango chutney ve domates reçelini tercih ediyorum ama illa bu üçünden biri olacak diye bir kural yok!

Mesela, elma püresi, ayva jölesi, incir marmeladı… Bunların hepsi olabilir.

Son olarak ise, restoranlarda hep şöyle bir şey dikkat çeker.

Koca bir dilim patenin yanında minnacık bir kaşık chutney ve iki-üç minicik dilim kızarmış ekmek veya brioche gelir. Biz de orantıyı tuturmak için kocaman bir parça pate, biraz ekmek, azıcık chutney ile bir kombinasyon oluştururuz. Halbuki, ekmek, biraz pate, biraz chutney veya reçel olarak eşit orantılar çok daha iyi sonuç verir.

Artık Macrocenter’da rahatça bulabildiğinize göre, bu hafta sonuna güzel bir yemek öncesi aperatif hazırlamaya ne dersiniz?

Paylaş