Çocukları Okula Başlayan Ebeveynlerin Öğrenmesi Gereken 6 Şey

Çocukları Okula Başlayan Ebeveynlerin Öğrenmesi Gereken 6 Şey

Çocuklarınıza Kulak Verin
Okula yeni başlayan ya da bir üst sınıfa geçerek üzerinde akademik baskı hisseden çocuklarınıza kulak verin… Onların bu baskı altındaki ve kaygılı ruh durumunu en aza indirmek oldukça önemli. Bunu da onları dinleyerek, hak vererek ve empati yaparak başarabiliriz. Yani tüm çocuklar duygularının önemli olduğunu mutlaka hissetmek isterler.

Yetişkin öğrenciler içinse yaşanan buhran durumlarında onlara güven aşılamanın tam vakti! Bu duygu durumunu atlatabileceği ne tür değişikliklere gidilebilir. Kendini daha rahat nasıl hisseder gibi sorularla beyin fırtınası yaparak çözüm yolu izlenebilmesi önerilebilir. Ancak bunu kendisinin düşünmesi istenerek zorlukları çözme kapasitesi geliştirilebilir ve kendi kendine yetebilme yeteneği öğretilebilir. 

Çocuğunuzun Rollerini Tekrar Gözden Geçirin
Öğle yemeğinde ne yenilebileceği konusunda bir fikriniz olsa da mutlaka çocuğunuzun da  fikrini alın. Onların çok farklı fikirleri olabilir… Mutlaka ne düşündüklerini sorun!

Çocuklarınızın hedeflerini, isteklerini kabul edin ve bunları geliştirmek, gerçekleştirmek için beraber çalışın. Bu sene derslerinde nasıl başarılı olabilir? Ne kadar uyumalı? Nasıl bir çalışma ortamına ihtiyacı var?

Çocuğunuzun yeni sorumluluklar ile baş edebileceğini düşünün ve sorumluklar yükleyin. Belki de kendi öğle yemeğini yapmak ile yükümlü olabilir ya da kendi çamaşırlarını yıkamakla… Bu yeni başlangıçta çocuklarınızın daha kararlı ve söz sahibi olmada daha istekli olacaklarını gözlemleyebilirsiniz.

Yaz Saat Rutininden Uzaklaştırın
Çocuklarınızın yazın, her gece geç saatlere kadar oturup sabahları geç uyanmaya alışmış olması oldukça olası bir durum. Bu da okulun ilk günü için tam bir travma olacaktır. Onları 1 hafta öncesinden okul saatlerine uygun olarak vücut saatini düzenlenmesi önemli. Her gece 15 dakika önce yatırarak kademeli olarak erken yatmaya alıştırılabilir.

Sağlık Kontrolü Yapın
Doktorunuzdan, çocuğunuzun bedensel ve zihinsel sağlığının kontrolü için bir randevu alabilirsiniz. Varsa alerjileri gözden geçirilebilir ve yeni müfredat için kaygıları ve öğrenme isteği gözden geçirilebilir.

Okul Arkadaşlarının Değerini Hafife Alma
Her yaşta çocuğun okula dönem endişesi ve arkadaş edinme endişesi vardır. Bir çocuğun okul hayatında arkadaş kavramı en önemli noktasıdır. Okul ile daha fazla meşgul olmasını, kendini daha mutlu hissetmesini sağlar.

Çocuğunuzun arkadaş edinmesine yardımcı olabilirsiniz. Bir sınıf arkadaşını ailecek yemeğe davet edebilir, çocuklarınızın kaynaşmasını sağlayabilirsiniz. Ya da arkadaşlığı derinleştirmek için okul malzemelerini birlikte değil, arkadaşları ile alması için ikna edebilirsiniz.

Pozitife Odaklanın
Her çocuk okula başlarken zayıf noktalarını da keşfetmeye başlar. Bu noktada olumlu olmak sizin benimsemeniz gereken bir davranış stili oluyor. Ona güçlü ve yetenekli yönlerini daima hatırlatmayı unutmayın.

Paylaş