Balkanlar’ın İncisi Ohrid

Balkanlar’ın İncisi Ohrid

Sonbaharın ılık havasını Balkanlar’ın incisi Ohrid’de geçirmek ister misiniz? Hızla plan yapıp huzurlu bir long weekend tasarlamak için en uygun destinasyon Makedonya’nın, göl manzarasıyla insana huzur veren şehri Ohrid.

Ohrid’de Saint Paul The Apostle hava alanı olmasına rağmen Türkiye’den direkt uçuş yok. Üsküp Büyük İskender Hava Alanına kolaylıkla uçuş bulabilirsiniz. Buradan VIP araçlar ya da otobüs ile Ohrid’ye ulaşabilirsiniz.

Ülkenin para birimi Makedon Dinarı. 50 Euro, 3000 Makedon Dinarı’na denk geliyor ve iyi bir mekanda ortalama yemek fiyatları 1700-2000 dinar civarında.

UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunan Ohrid Gölü ve Ohrid şehri, ortaçağdan kalma yapıları ile büyüleyici. Çok sayıda manastır, cami, kilise ve kale duvarları ile itinayla korunmuş bir dönem kentini anımsatıyor.

Mutlaka Görülmeli

Ohrid Old Town

ohrid

Önceleri Doğu Roma sınırları içinde olan tarihi yerleşim, 14. yüzyılda Osmanlı toprakları arasında yer almış. Mimari yapılanması ve tarihi dokusu Bizans şehri ile Osmanlı mimarisinin karması olacak şekilde gelişmiş. Safranbolu evlerine benzeyen evler ile yığma tuğlalı taş yapılar bu iki dokunun uyumlu bir birleşimi. Yüksek kale duvarları içinde kalan şehirde görülmesi gereken onlarca tarihi yapı bulunuyor. Bu yapıların çoğunu büyüklü küçüklü kiliseler oluştururken Ohrid genelinde 365 kilise olduğu söyleniyor. Şehrin belirgin yapılarından biri olan Sveti Jovan – Kaneo Kilisesi de bunlardan en büyük ve ihtişamlı olanı. Sveti Klement de görülmeye değer dini yapılardan biri. Kale duvarları içinde yer alan el yapımı kağıt atölyesi ve antik amfitiyatro da görülmesi gereken yerler arasında.

Makedon Eğitimciler Bulvarı

ohrid

Tarihi Çınaraltı Meydanı’nı limana bağlayan büyük bulvar, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ohrid, incileriyle ünlü ama bildiğimiz tarzda istiridyeden çıkan inciler değil. Bu bölgeye özel bir yöntemle balık pullarından üretilen incileri bulvar boyunca sıralanan küçük dükkanlarda bulmak mümkün. İnciler dışında el sanatları ürünlerin, hediyelik eşya mağazalarının ve butiklerin bulunduğu bulvarı gezerken keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Göl Gezisi

ohrid
Yolunuz muhteşem manzaralı limana vardığında yaklaşık bir saat süren göl turuna katılmanızı öneriyoruz, çünkü tarihi şehrin gölden görüntüsü de muhteşem.

Sveti Naum

ohrid

Ohrid merkezinden güneyde kalan Sveti Naum, İncil’in Kiril alfabesine dönüştürülüp yayılmasında önemli bir merkez. Manastır olarak da kullanılmış yapı 900’lü yıllardan kalma. Aziz Naum’un mezarı da bu manastır içinde yer alıyor. Manastırın eteklerinde bulunan yeşil alanlardan Ohrid Gölü’nün huzurlu sularında sandal turu yapabilirsiniz. Ohrid bölgesindeki bir çok su kaynağı buradan çıkıyor.

Ne Yemeli?
Ohrid, gölde yaşayan alabalıklarıyla ünlü. Burayı ziyaret ettiğinizde göl manzaralı restoranlardan birinde oturup keyifli saatler geçirebilirsiniz. Old Town’ın aşağısında göl seviyesinde bulunan sıra sıra restoranlardan bizim en sevdiğimiz Dalga Restaurant oldu. Hafif lezzetler içinse Lihnidos Fish & Lounge Bar ve Nemo Pizza tercih edilebilir.

Nerelerde Kalınır?
Ohrid’nin turist çekme potansiyeli düşünüldüğünde konaklama için farklı nitelikte yerler karşınıza çıkıyor.

Bizim favorimiz şehir merkezine çok uzak olmayan göl manzaralı otellerden yana, sabahları Ohrid Gölü’nün huzurlu dalgaları ve kuş sesleriyle uyanmak size enerji verecek. Göle yakın otellerin bir çoğunda göl kıyısında yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar bulunuyor. Sıcak havalarda gölde yüzmek de mümkün. St. Stefan’da bulunan Belvedere Hotel ya da termal bölgede yer alan Inox Gorica Hotel, tercihleriniz arasında yer alabilir.

Old Town içinde tarihi dokuyu hissedeceğiniz butik oteller de mevcut. Eski yapıların restorasyon sonrası misafirlere açıldığı oteller arasında Villa Germanoff’u tercih edebilirsiniz. Şehrin dar yokuşlarında konumlanmış yapı, size güzel bir göl manzarası sunuyor. St Sofija da Old Town içindeki tercihlerinizden biri olabilir.

Old Town içinde pansiyon olarak düzenlenmiş çok sayıda eski eve de rastlayabilirsiniz.

Paylaş