Ayın Ürünü: Fiasconaro Panettone

Ayın Ürünü: Fiasconaro Panettone

Bu ay raflarımızda olan ve Yılbaşı masanıza çok yakışacak enfes bir kek ‘Fiasconaro Panettone’yi  tanıtıyoruz! Tadının yanı sıra hikayesine de bayılacaksınız!

1448928000-784fa03135b8510449cb03e0940d3158

Panettone üzerine bir çok efsane var ancak en meşhuru Roma İmparatorluğu dönemine dayanıyor. Dük Ludovico’nun sarayında bir noel yemeği… Davet başlamadan saatler önce baş aşçı hazırladığı keki fırında yakıyor. O dönemde ‘tatlı’ verilen davetlerin kalitesinin en önemli göstergesi. Şef bu hatasını canıyla ödeyeceğini düşünürken, çırağı Toni kalan malzemelerden hemen bir kek yapıyor. Şefine, kendilerinin de arkadaşlarıyla bu akşam aynı kekten yiyeceklerini isterse bunu servis edebileceğini söyler. Başka şansı olmayan şef keki süsleyip, masaya götürür. Kek davetliler tarafından çok beğenilir ve salonda alkışlar kopar. Bunda sonra kekin adı Pane di Toni (Toni’nin Hamuru) Panettone ismiyle anılır.

1448928000-8dc3182d13d8a3884457eb072c3f1249

Fiasconaro kardeşlerin hikayesi ise 3 jenerasyon öncesinde Sicilya’nın küçük bir köyü olan Castelbuano’daki bir şekerleme atölyesine dayanıyor. Fausto, Martino, Nicola Fiasconaro kardeşler bu atölyede tatlıcılığı öğrenmiş. Nicola Fiasconaro, Milano’ya üniversite eğitimini tamamlamak için gitmiş ancak orda Panettone yapımını öğrenmiş ve Sicilya’ya döndüğü zaman dünyadaki en lezzetli Panettone’sini yapmaya karar vermiş ve yapmış!

36 saatlik yavaş ve doğal mayalanma süreci, Fiasconaro tecrübesi, işçilik ve özene bağlılıkları Fiasconaro adının dünyaya duyurmasının nedenlerinden!

Bol hikayeli ve bir o kadar lezzetli Panettone sayesinde umarız sizin de sofralarınızda keyifli hikayeler ortaya çıkar. Macrocenter’dan kendinizi ve sevdiklerinizi bu yıl da şımartmayı unutmayın… Afiyet olsun!

Paylaş