A’dan Z’ye Glutensiz Beslenme

A’dan Z’ye Glutensiz Beslenme

Şimdi söyleyin… Yemeğinizi yediniz, karnınız hazırladığınız lezzetli yemekle doydu ama o da ne? Yemek sonrası halsizlik, şişkinlik, hazımda güçlük ve hatta bazen kas ve eklem ağrıları ya da cilt problemleri mi yaşıyorsunuz? Cevabınız evet ise bitkisel bir protein olan glütene karşı hassasiyetiniz olabilir. Ve bunu anlamanın en iyi yoluysa glütensiz beslenmeyi denemek.

Peki glütensiz ürünleri beslenmenize nasıl dahil edeceksiniz? Şimdi bu her şey lezzetsiz olacak mı demek? Kesinlikle değil! Glüteni tamamen hayatınızdan çıkarmak inanın sizi düşündüğünüz kadar zorlamıyor. Aslında tek yapmanız gereken, sağlıklı ve düzenli bir beslenme planı oluşturmak. Vitamin ve minerallerce zengin, bol lifli, doğal, besleyici sebze ve meyveler, protein kaynağı olan kuru baklagiller, tavuk, balık ve et çeşitleri, yumurta, peynir, süt ve yoğurt gibi hayvansal gıdalar, glütensiz beslenme modelinizin vazgeçilmezleri olmalı.

Sorduğunuzu duyar gibiyiz! Atıştırmalıkları ne yapacağız? Çay kahve saatlerine eşlik eden hamur işi lezzetlere karşı koymak zorlayıcı belki ancak paketli glütensiz yiyeceklere ulaşmak eskisi kadar zor değil. Bir örnek mi istiyorsunuz? Macrocenter’ın glütensiz raflarından, hem kendiniz, hem de bu defa çocuklar için, Gullon Glütensiz Sharkies Bisküvi’yi sepetinize atıp, çay saatine hazır olabilirsiniz! Üstelik bu bisküvi, sabahları sütle birlikte harika bir de kahvaltı alternatifi! 

Paylaş