2017’nin En İyi 50 Restaurantı Açıklandı!

2017’nin En İyi 50 Restaurantı Açıklandı!

İşte her yıl yeme-içme dünyasının nefesini tutarak beklediği sonuçlar 2017 için açıklandı… Bu yılın en iyi 50 restoranı listesi…

Yemek yemek, sadece karnımız doyurmak için yaptığımız bir eylem olsaydı hayat hiç kuşkusuz daha vasat olurdu. Birbiri ile uyumlu tatların birlikte kullanılarak oluşturduğu mükemmel birleşimler, haz veren lezzetler, midemizden ve damak tadımızdan önce gözlerimize hitap eden hatta şaşırtan şık sunumlar… Tadına ve görüntüsüne bayıldığımız, şeflerin dokunuşuyla kreatif bir tatmine dönüşen lezzetler, şef dünyasının kıyasıya rekabeti ve dünyanın takip ettiği o liste…

Geçtiğimiz hafta, 2017 için dünyanın en iyi 50 restoranları ‘The World’s 50 Best Restaurants’ Academy tarafından açıklandı. Akademi, her biri uluslararası restoranlar arasından, uzman görüşleri doğrultusunda seçilen binden fazla üyeye sahip. Kırk kişilik oylama panelinde, akademi sandalyeleri ve başkan yardımcıları dışındaki tüm seçmenler anonim ve seçmenlerin yüzde yirmi beşi her yıl yenilenmekte.

Bu yıl bir sürpriz var, Can Roca düşüşte… Listedeki restoranlara biliyorsunuz haftalar önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor, seyahat planlarken dikkat, bizden hatırlatması.

Macro&More editörleri, en iyi 50 restoran arasından ilk beşi sizin için inceledi. Tüm listeyi görmek için, akademinin web sitesini de ziyaret edebilirsiniz. 

1. ELEVEN MADISON PARK / NEW YORK – USA

Misafirperverliği ve mutfağı, sanat formuna taşımasıyla tanınan ikonik restoranın Guidara ve Daniel Humm ortaklığında yürüyor. İsveç doğumlu şef Daniel Humm, 14 yaşında mutfaklarda çalışmaya başladı ve ilk Michelin yıldızını 24 yaşında kazandı. Yabanmersini ve şalgam eşliğinde sunulan bal ile kaplanmış kavrulmuş ördeği restoranın favori yemeklerinden.

best restaurants

best restaurants

2. OSTERIA FRANCESCANA / MODENA – ITALYA

Tutkulu bir şefin, İtalyan mutfağını yeniden keşfettiği Psteria Francesca, Modena’da arnavut kaldırımlı bir caddede konuklarını karşılıyor. Yetenekli şef Massimo Bottura aynı zamanda şair ve sanatçı… Yemeklerinde yenilikler demekten zevk alan Bottura, Emilia-Romagna bölgesinden gelen malzemelerle farklı tatlar deniyor.

best restaurants

3. EL CELLER DE CAN ROCA / GIRONA – İSPANYA

Şüphesiz dünyanın en iyi yemek mekanlarından biri olan Girona, daha önce iki kez birinci sırada yer almış ünlü bir restoran. Bir aile işletmesi gibi konumlanan restoranda, yemekler bölge manzarasından esintiler hissettirmektedir. Efsanevi bir şarap çeşitliliği vardır. Şef Josep Roca’nın dokunuşu ile sihirli hale gelen sirkeli karidesi, yenilebilir parfüm diye anılan tatlıları ve pirinç soslu mürekkep balığı favori lezzetlerden.

best restaurants

best restaurants

4. MIRAZUR / MENTON – FRANSA

Süper yetenekli Arjantinli şef Mauro Colagreco’nun size cennet vaad eden lezzetleri ile Arjantin – İtalyan mirasından ilham alıyor. Colagreco’nun kendi arka bahçesi çiftliği ve Ventimiglia pazarından gelen malzemelerle hazırlanan yemekler arasında en sevilenler yerelması eşliğinde keler balığı ve Menton’un ünlü limon suyuyla kızarmış ançuez iskeletlerinde ançuez filetosu…

best restaurants

5. CENTRAL / LIMA – PERU

Latin Amerika’nın 1 numaralı restoranı, Peru’nun zengin biyolojik çeşitliliği ile besleniyor. Virgilio Martínez sayesinde, Lima’yı mutlaka görülmesi gereken destinasyonlar listesine ekleyebilirsiniz. Lezzetlerin kombinasyonu, Martinez’in kız kardeşi Andes’in deniz maddeleri araştırmasının bir yansıması.

best restaurants

best restaurants

Paylaş