Dinç Uyanmak İçin 6 Yol

Dinç Uyanmak İçin 6 Yol

Ne zaman uyku düzeni ile ilgili konuşulsa, günlük altı veya sekiz saat arasında uyumanın gerekli olduğu söylenir ve bu uyku ile ilgili en yaygın inanışlardan biridir. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, uyku saati konusunda pek çok yanlış anlaşılma var.

İngiltere’de bulunan Surrey Sleep Research Centre genel olarak uyku süresinin değil, uyku kalitesinin en önemli şey olduğunu söylüyor. Herkes için optimal uyku süresi değişmekteyken, ortalama olarak beş ile dokuz saat arasında değişebilen bir süreçten bahsediliyor.

Tabii bu pek çok anlama gelse de, aslında buradaki asıl mantık, kaçta yatarsanız yatın, erken kalkmanızın mümkün olduğu. Derin ve kaliteli bir uyku uyursanız, sabahları çok yorgun olmadan kalkmanız mümkün.

Aynı zamanda erken kalkmak ve yorgun hissetmemek için pek çok yöntem bulunuyor. Bunlardan en etkili altı tanesini sizin için derledik.

1. Kahve ve çikolata gibi şeyleri yatmadan önce tüketmeyin
Eğer kaliteli bir uyku uyumak istiyorsanız kahve, çikolata gibi gıda ürünlerinden yatmadan önce uzak durmanız lazım. Uykuda aldığınız enerjiyi düşürüp genel olarak derin uyumanızı engelleyen ve kafein içeren tüketim ürünleri, sindirim sisteminizi bozuyor. Uykudan alınan verimin en önemli faktörlerinden biri yeme alışkanlıklarının değişimidir. Kafein içeren, uykunuzu kaçıracak kadar ağır olan ve şeker içeren besinleri uyku öncesi tüketmemekte fayda var.

2. Uykudan önce tuvalete gidin
Uykudan önce genellikle kitap okuyup, televizyon izleyip, tuvalete gitmeyi ihmal ettiğimiz için, boşaltım sisteminin yavaş yavaş tekrar dolduğunu fark etmeyiz. Uykudan hemen önce giderilen boşaltım ihtiyaçları, uykunuzun bölünmemesini ve kalitesini direkt olarak etkiler.

3. Odanızın Feng Shui’nin ana prensiplerine uyduğundan emin olun
Odanızı Feng Shui’ye göre düzenlerseniz, çok daha faydalı bir uyku uyuyabilme oranınız yükselecektir. Mobilyanızı ve eşyalarınızı Feng Shui’ye göre ayarlamanız sizin için önemlidir. Odanızın renkleri ve yerleşimi uyku kalitenizi belirleyen faktörler arasında önde gelir.

4. Uyandığınızda mutlu şeyler düşünün
Uyandığınızda hissettiğiniz stres ve gerginlik genel olarak sizin gününüzün nasıl geçtiğini belirler. İyi bir uykunun ardından, uyandığınız an pozitif şeyler düşünerek uykunuzu taçlandırmanız sizin için faydalı bir harekettir.  Bu sebeple uyandığınızda pozitif olmaya özen gösterin.

5. Sabahları uygulayabileceğiniz bir egzersiz düzeni oturtun
Uyandığınızda yorgun hissetmemek, genel olarak anında hareket etmeye başlamakla doğru orantılıdır. Yüksek konsantrasyon seviyeleri istiyorsanız, sabah yapacağınız ufak bir koşu, beyninizde pek çok kimyasalın salınmasına yardımcı olacak ve içinde endorfin yer alan bu kimyasallar, stres sevinizi azaltmanızı sağlar.

6. Bol bol su için
Uyandığınızda vücudunuzu susuz bırakmamak, psikolojiyi direkt etkiliyor. Uyanır uyanmaz içilecek bir bardak su, kahvaltıdan önce metabolizmanızı hızlandırıp daha kolayca enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Sabah uyandığınızda kahve içmek, tarihsel olarak çok tercih edilen bir şey olsa da, vücudu buna alıştırmak iyi değildir. Kafein sadece çok yorgun hissedildiğinde tercih edilmelidir. Sabahları meyve ve çay gibi şeyler, kahveden daha iyi gelecektir.

su

Paylaş