Berlin’i Berlinli Gibi Yaşıyoruz!

Berlin’i Berlinli Gibi Yaşıyoruz!

Berlin’i Berlinli Gibi Yaşamak!

Hiç şüphesiz ki Almanya’nın başkenti gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Google ve Twitter gibi dünya devlerinin burada ofis açmaları, teknoloji sektöründeki firmaların bu şehre kaymalarına olanak sağladı ve Soundcloud gibi başarılı girişimlerin temeli burada atıldı.

Diğer yandan mimari gelişmeler, lüks konseptli mağazalar, sanatsal yatırımlar ve birbirinden güzel restoranların açılması Berlin’in başka bir yüzünün görünmesine olanak sağladı. E tabii tüm bu olanları göz önünde bulundurursak Avrupa’nın en çok ziyaret edilen üçüncü şehrinin Berlin olması hiç tesadüf değil.

Biz de bu ay Berlin’i merak ettik ve Macro&More editörleri olarak Berlin’i bir Berlinli olarak ele alıp nerede ne yemeli, nerede kalmalı ve nereleri gezmeli hepsini araştırdık.

Hadi biraz keşfe çıkalım!

Nerede Kalmalı?

Berlin’e gidip en güzel otellerde mi kalmak istiyorsunuz? İşte size birkaç alternatif:

Soho House

Modern mimarisi, çatı havuzu, özel sineması ile hayran kalacağınız bu otel şehrin ve modanın kalbinde yer alıyor. Lobide George Clooney gibi isimlerle karşılaşmanız kaçınılmaz diyelim ve bir diğerine geçelim…

Waldorf Astoria

Charlottenburg’daki alışveriş bulvarı Kurfürstendamm’a çok yakın olan Waldorf ise modern mimariye sahip bir otel. 182 odası ve 50 süit odası bulunan Waldorf’un odaları çok geniş ve konforlu. Bayılacağınıza eminiz!

1446336000-322c3a0cb0471cb864123f6befa10aef

Das Stue

Berlin’in eski Danimarka Büyükelçilik binası şimdi bir butik otel! Ünlü stilist Patricia Urquiola’nın dokunuşla kendinizi evinizde hissetmek istiyorsanız bu otel tam sizlik!

Nerede Yemeli?

 Son yıllardaki yeme içme trendlerine bakılırsa Berlin hep geride kalıyordu ancak bu sene Berlin restoran, bistrolar ve gece kulüpleri bakımından patlama yaşıyor. Yeni mekanlar Berlin’de dolup taşıyor. Heinz Gindullis tarafından açılan Crackers yeni bir bistro. Heyecan verici ortamıyla misafirlerini ağırlıyor. Gittiğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerden.

1446336000-0ae5810c3e0fa82f982fcba775955f9e

Neywork’lu bir çift tarafından açılan şahane Japon mutfağına sahip Zenkichi ise yeni lezzetler arıyorsanız önceden rezervasyonunuzu yapmanız gereken yerlerden. Nobelhart&Schmutzig farklı bir konsepte sahip. Küçük ve şık bir restoran olan ve Mitte’de yer alan Nobelhart&Schmutzig Şef’in menüleriyle karşınızda! Son önerimiz olan Industry Standard ise son derece lüks bir bistro ve gittiğiniz zaman ‘’Beef Tartare’’sini denemeden ayrılmayın!

Berlin’de Gece Hayatı Rehberi!

Berlin gece hayatı denince herkes ne kadar renkli olduğunu bilir… O kadar çok seçenek ve mekan var ki minik bir rehber oluşturup, yeni yerler keşfetmek güzel olur diye düşündük. İşte birkaç öneri:

Le Croco Bleu bilinen kokteyllerin yanı sıra kendilerine has kokteylleriyle tanınıyor. Bar bölümünün endüstriyel tasarımı ise farklı bir konsept oluşturmuş, kesinlikle görülmeye değer! Avenue Club Berlin’e gideceksiniz mükemmel bir atmosfer ve elit bir çevre sizi bekliyor! En eğlenceli zamanları ise Cumartesi akşamları. En şık kıyafetlerinizi seçmeyi unutmayın!

1446336000-b25fab592b936dfeff8859f179cd7209

Prinzipal Kreuzberg ise kokteyl çeşitleriyle tanınan mekanlardan.

Berlin’e gidip kendinize eğlenmek için zaman ayırabilecekseniz en azından birine uğramanızı kesinlikle tavsiye ederiz. İyi eğlenceler!

1 Günlük İdeal Gezi: Potsdam

 Berlin’in turistik yerleri herkes tarafından biliniyor. Peki ya Potsdam? ‘Dünya üzerinde böyle yerler var mıydı?’ diye sordurtacak cinsten minik bir şehir… Hadi gelin birlikte göz atalım!

1446336000-a1a2c09ecf6fe0ec49f17ec075ded5a5

Yirminci yüzyıl başlarına kadar Prusya royallerinin ikamet ettiği küçük bir şehir olan Postdam, 2. Dünya Savaşı sırasında harap olmuştu. Daha sonraları Almanya’nın kontrolü altına giren bu minik şehir birçok yatırım ve restorasyonla eski mimari görkemine kavuştu. Rococo Sanssouci Sarayı ve birçok tarihi yer tekrarziyarete açıldı. Bunların dışında birçok zevkli kafe ve mağazaların bulunduğu Potsdam’a bayılacaksınız. Glienicke Park, Park Babelsberg kesinlikle görülesi parklardan! Kendinizi başka bir zaman diliminde bulabilirsiniz…

 

Paylaş